Cesja leasingu jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, chcących nabyć niemal nowy samochód, którym jednak zasobność finansowa na to nie pozwala. Wielu klientów bardzo ostrożnie podchodzi do takiego rozwiązania w obawie przed kosztami, formalnościami i trudnościami w przeprowadzeniu tego typu transakcji. Wyspecjalizowani i doświadczeni pracownicy komisu samochodowego AutoSearch w Warszawie oferują swoją pomoc, zarówno w transakcjach sprzedaży samochodu objętego leasingiem, jak i jego kupna z wykorzystaniem tej formy finansowania.
Spis treści
Na czym polega cesja umowy leasingu?
Cesja leasingu samochodu jest przeniesieniem praw i zobowiązań, wynikających z użytkowania leasingowanego samochodu z cedenta (leasingobiorcy) na osobę trzecią czyli cesjonariusza. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie są już zainteresowane dalszym korzystaniem z auta, będącego przedmiotem leasingu, zmieniają profil działalności firmy lub ją likwidują czy też planują wymienić zaplecze samochodowe na nowsze. Chcesz dowiedzieć się więcej o cesji leasingu samochodu? Odwiedź naszą stronę internetową: https://autosearch.pl/cesja-leasingu-czyli-jak-sprzedac-auto-w-leasingu/
Czy można sprzedać samochód przed zakończeniem umowy leasingu?
Chociaż leasing jest bardzo korzystną formą finansowania zakupu nowego samochodu, to wiąże się z koniecznością jego użytkowania przez okres co najmniej 40% czasu amortyzacji, co w przypadku samochodów osobowych wynosi minimum 2 lata, a w przypadku transportu cięższego 3 lata. Zakończenie umowy przed upływem tego okresu jest dla posiadacza pojazdu bardzo niekorzystne, ponieważ wiąże się z koniecznością wykupu samochodu po cenie rynkowej, zwykle wyższej od wartości pozostałych do spłaty rat, lub jego zwrotem leasingodawcy i rozliczeniem umowy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takim przypadku będzie przeniesienie umowy leasingu na osobę trzecią, czyli tak zwana cesja leasingu. Pracownicy z AutoSearch w Warszawie specjalizują się w procedurze przeprowadzenia cesji leasingu. Zajmują się wszystkimi formalnościami związanymi z odstąpieniem leasingu, obliczeniem pozostałych do końca umowy opłat i przygotowaniem oferty dla osób zainteresowanych przejęciem pojazdu, kontaktami z instytucją finansującą i przeprowadzeniem cesji. Zaletą cesji leasingu samochodu jest to, że zbywca praw do umowy leasingu (cedent) nie ma obowiązku korygowania odliczonych już podatków.
Czy można kupić samochód objęty umową leasingu?
Przeniesienie prawa własności z dotychczasowego korzystającego, na nowego cesjonariusza jest możliwe, o ile wyrazi na to zgodę leasingodawca. Zwykle w przypadku firm nie ma z tym żadnego problemu. Trudniej jest w sytuacji, gdy leasing chce przejąć osoba prywatna. W każdej sytuacji finansujący sprawdza wiarygodność i ewentualnie zdolność kredytową przyszłego cesjonariusza, tak jak w przypadku nowego leasingu. Jeśli wartość rynkowa samochodu jest znacznie wyższa niż pozostała do końca spłaty leasingu kwota, to dotychczasowy leasingobiorca może zażądać od przejmującego, zapłaty wynagrodzenia, czyli odstępnego za przeniesienie praw użytkowania przedmiotu leasingu. Nowy cesjonariusz może bez ograniczeń zaliczać w koszty pozostające mu do spłaty raty leasingu, jak również odliczyć podatek VAT. Doświadczona i wyspecjalizowana kadra AutoSearch pomoże skonstruować umowę pomiędzy cesjonariuszem i cedentem tak, aby transakcja przebiegła zgodnie z przepisami stale zmieniającego się prawa podatkowego.
Czy sprzedaż samochodu w leasingu jest trudna?
Odstąpienie leasingu jest dość trudne, ponieważ oferta cesji leasingu jest skierowana do wąskiego segmentu odbiorców na rynku wtórnym. Należy więc tak przygotować ofertę, żeby trafić do potencjalnego odbiorcy, który będzie zainteresowany właśnie takim modelem samochodu, leasingiem i ewentualną zapłatą odstępnego. Kadra AutoSearch posiada doświadczenie w takim konstruowaniu ogłoszenia, które będzie jasne i przejrzyste dla potencjalnego nabywcy, co pozwoli klientom ocenić atrakcyjność warunków leasingu. Oprócz wysokiej jakości zdjęcia samochodu, ogłoszenie powinno zawierać rzetelny opis jego wyposażenia, stanu technicznego, przebiegu oraz wszelkie informacje o warunkach leasingu i jego cesji, kto jest leasingodawcą, jaki jest całkowity koszt leasingu, ile leasingu już spłacono, jaka jest wysokość raty miesięcznej i ilość rat, która pozostała do spłaty, wysokość wykupu, odstępnego oraz ile samochód kosztował w chwili zakupu. Decydując się na cesję leasingu, warto zdać się na fachową pomoc profesjonalistów.