Wypadki na przejściu dla pieszych to bardzo częsty powód zgonów. O ile w dzień przejścia dla pieszych są dobrze widoczne, o tyle gdy zapada zmierzch lub zaczyna padać deszcz, widoczność drastycznie spada, co znacząco podnosi ryzyko niezauważenia pieszego przez kierowcę. O wypadek nietrudno, a skutki mogą być tragiczne. Z pomocą przychodzą aktywne przejścia dla pieszych. Czym są i w jaki sposób mogą podnieść poziom bezpieczeństwa na drodze?
Spis treści
Czym są aktywne przejścia?
Aktywne przejścia dla pieszych w zamierzeniu mają wymusić zwrócenie uwagi na pieszego. Istotą bezpieczeństwa na drodze jest wystarczająco długi czas na reakcję kierowcy. Aby pieszy mógł zostać zauważony nawet w skrajnie trudnych warunkach, konieczne jest odpowiednie oświetlenie przejścia. Służą temu oprawy o asymetrycznym rozsyle światła. Dzięki nim widoczność pieszych jest o wiele lepsza, a poprawa bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych jest niemal automatyczna.
Jak działają aktywne przejścia dla pieszych?
Aktywne przejście dla pieszych złożone jest z słupów kompozytowych wyposażonych w żółte światła ostrzegawcze w jego wnętrzu. Uaktywniają się one, gdy czujniki wykryją pieszego w strefie oczekiwania. Światło wysyłane jest w kierunku nadjeżdżających pojazdów, co pozwala im na zachowanie wzmożonej czujności. Sygnał świetlny sprzężony jest z komunikatem głosowym, który skierowany jest do pieszych, w szczególności tych niewidomych bądź słabo widzących.
Co zawiera zestaw aktywnego przejścia dla pieszych?
Gotowy zestaw aktywnego przejścia dla pieszych zawiera dwa kompozytowe słupy i wysokości 6m, nowoczesną oprawę oświetleniową LED, kurtynowy czujnik ruchu, podświetlony znak drogowy D-6, sygnalizację ostrzegawczą oraz głośnik emitujący komunikat. Te wszystkie elementy w połączeniu pozwalają na stworzenie kompletnego zestawu podnoszącego poziom bezpieczeństwa pieszych na przejściach.
Zalety aktywnego przejścia dla pieszych
Aktywne przejście dla pieszych ma wiele zalet. Przede wszystkim, oprawa oświetleniowa LED ma asymetryczny rozsył światła, który umożliwia wytworzenie dodatniego kontrastu luminacji. Wpływa to korzystnie na doświetlenie sylwetki pieszego, co z kolei podnosi jego widoczność nawet w trudnych warunkach. Dzięki zastosowaniu kurtynowego czujnika ruchu, pieszy jest od razu wykrywany, co powoduje uruchomienie sygnału świetlnego. W konstrukcji słupa znajduje się aż 9 świecących lamp, które są doskonale widoczne z odległości już 150 m. Taki dystans pozwala na wykonanie właściwego manewru kierowcy nawet w najtrudniejszych warunkach.