Bezpieczeństwo na drodze to absolutny priorytet każdego kierowcy, a sprawne hamulce (w tym jeden z najważniejszych komponentów całego układu hamulcowego, czyli klocki hamulcowe) to jeden z kluczowych elementów tego bezpieczeństwa. Musimy przy tym pamiętać, że zaniedbanie systematycznej wymiany klocków hamulcowych to problem, który może w dłuższej perspektywie prowadzić do poważnych konsekwencji, przy czym chodzi tu o konsekwencje zarówno dla auta, jak i osób, które nim podróżują (oraz pozostałych użytkowników). Przeczytaj nasz tekst, jeśli dowiesz się czegoś więcej na ten temat. Miłej lektury!
Spis treści
W jaki sposób pracują klocki hamulcowe?
Dlaczego wymiana klocków hamulcowych jest absolutnie konieczna? Jeśli chcesz to zrozumieć, musisz najpierw przyjrzeć się, jak działają klocki hamulcowe. Elementy te to podstawowa część układu hamulcowego, który, jak zapewne wie nawet laik, bezpośrednio odpowiada za sprawne zatrzymywanie pojazdu podczas jazdy. Zasada działania całego mechanizmu jest dość prosta: wskutek naciśnięcia pedału hamulca zaciski dociskają klocki do tarczy, spowalniając ruch kół. Tarcie to jest konieczne, aczkolwiek trzeba wiedzieć, że w dłuższej perspektywie prowadzi to do problemu w postaci zużywania się materiału ściernego. Efekt jest bardzo prosty: z biegiem czasu klocki ulegają degradacji.
Dlaczego klocki hamulcowe się zużywają?
Eksploatacja klocków hamulcowych to coś naturalne i nieuniknione. Przykładowo, kierowcy preferujący agresywną jazdę, przez co rozumie się częste oraz ostre hamowania, zużywają klocki hamulcowe szybciej niż osoby zatrzymujące auto w sposób płynny. Kolejnym czynnikiem, który może mieć potencjalny wpływ na tempo zużycia, są warunki drogowe.
Jakie są oznaki zużycia klocków hamulcowych?
Regularna wymiana klocków hamulcowych to podstawa. Jak jednak rozpoznać, ze mamy do czynienia z problemem? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze niepokojące sygnały. Pierwszym z nich jest wyraźny spadek efektywności hamowania. Jeśli musisz naciskać pedał hamulca mocniej, niż robiłeś to wcześniej, prawdopodobnie klocki hamulcowe są na wyczerpaniu.
Kolejnym niepokojącym symptomem jest hałas. Jeśli podczas jazdy słyszysz:
- piszczenie,
- zgrzytanie,
podczas hamowania, mamy złą wiadomość: jest to efekt uderzania metalowych elementów klocków o tarcze hamulcowe.
Jak często należy dokonywać wymiany klocków hamulcowych?
Odpowiedź jest prosta: to zależy. Taki stan rzeczy wynika stad, iż tempo zużycia klocków hamulcowych zależy od wielu czynników. Jak już wspomnieliśmy, zalicza się do nich m.in.:
- styl jazdy,
- warunki drogowe,
- jakość samych klocków hamulcowych.
Ogólnie przyjmuje się, że klocki hamulcowe powinniśmy wymieniać mniej więcej co 30 000; jeśli jednak eksploatujesz auto w sposób bardziej ergonomiczny, klocki być może wytrzymają nawet 70 000 kilometrów (nie dajemy Ci jednak na to gwarancji). Pamiętaj, że to tylko orientacyjny zakres.
Jaki wniosek stąd płynie? Spieszymy z odpowiedzią: kluczowe jest monitorowanie stanu klocków hamulcowych (powinno być to badanie regularne).
Co należy zrobić, jeśli zależy Ci na tym, by wybrać odpowiednie klocki hamulcowe?
Odpowiedni dobór klocków hamulcowych to must-have, jeśli zależy Ci na bezpiecznej i bezproblemowej jeździe. Wbrew pozorom, sytuacji nie poprawia fakt, że na rynku dostępne są różne rodzaje klocków; różnią się one między sobą pod kątem ceny oraz jakości.
To właśnie dlatego mamy dla Ciebie bardzo proste zaleceniem: jeszcze przed zakupem trzeba zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby oraz oczekiwania. Przykładowo, w sytuacji, gdy jeździsz głównie po mieście (w takich miejscach hamowanie jest dość częste), warto zainwestować w klocki wysokiej jakości, które zapewnią efektywność hamowania w warunkach stop-and-go. Jeżeli nadal masz wątpliwości udaj się do zaufanego warsztatu samochodowego, który z pewnością wie jak dobrać odpowiednie klocki hamulcowe to Twojego samochodu.
Z kolei w sytuacji, gdy często podróżujesz po autostradach, a hamowanie jest mniej intensywne, optymalne rozwiązanie może być inne. Tak czy inaczej, ważne jest jedno: zawsze warto stawiać na produkty dostarczane na rynek przez sprawdzone marki oraz unikać najtańszych zamienników.