Nie trzeba być kierowcą Porsche, żeby cieszyć się dobrym turbo. O taki sprzęt trzeba jednak dbać. Fachowa regeneracja turbosprężarek to klucz do poprawnego funkcjonowania urządzenia i satysfakcji z dynamicznej jazdy. W naszym artykule poznasz więcej szczegółów na ten temat. Dowiesz się również, jakie mogą być konsekwencje wadliwego turbo w Twoim aucie.
Spis treści
Dlaczego turbosprężarki są ważne?
No cóż, zadbane turbo podnosi moc silnika. Może to być nawet 30% więcej. Nowoczesne standardy motoryzacyjne sprawiają również, że turbosprężarka pomaga zmniejszyć zużycie paliwa. Emisja spalin samochodów osobowych też nie jest bez znaczenia. To wszystko wpływa na doznania w czasie jazdy autem. Przy okazji poprawia się wydajność jego eksploatacji.
Zużycie turbosprężarki wpływa więc na to wszystko. W konsekwencji łatwiej uszkodzić podzespoły, w tym filtr cząstek stałych. A zapchany DPF może skończyć się mandatem, o ile wcześniej auto nie wejdzie w tryb awaryjny. Wówczas po prostu odmówi dalszej jazdy. Choćby z tego względu regeneracja turbosprężarek ma sporo sensu.
Awaria turbosprężarki ? objawy
Konsekwencje zużytego turbo mogą zostać ominięte w dość łatwy sposób. Wystarczy odrobina czujności. Regeneracja turbiny w warsztacie załatwi problem zawczasu, lecz najpierw musisz wsłuchać się w odgłosy pojazdu. Zakłócenie pracy turbiny powinny dać się usłyszeć bez trudu. Nowoczesne urządzenia są cichuteńkie, jeśli więc pojawia się gwizdanie pod maską… możesz mieć problem.
To charakterystyczne zjawisko zwykle daje się rozpoznać podczas przyśpieszania. Na pewno będzie mu towarzyszyć ewidentnie słabszy napęd. Kierowcy przyzwyczajeni do większej mocy odczują to od razu. W takiej sytuacji warto sprawdzić ciśnienie doładowania w dieslu, które powinno wynosić ok. 0,9 bara. W tzw. benzyniaku wskaźnik powinien pokazywać 1,5 bara.
Równie powszechnym problemem jest nadmierne zużycie oleju. Gdy zbyt szybko się kończy i towarzyszą temu symptomy wspomniane wcześniej, sprawdź swoje turbo. Olej może być też mocno zanieczyszczony. Osad w okolicy turbiny to już ewidentny znak, że nadszedł czas regeneracji urządzenia.
Korzyści regeneracji turbin
Proces regeneracji turbosprężarek nie wymaga całkiem nowej maszyny. Wykwalifikowany mechanik, specjalizujący się w tej czynności, przeprowadzi diagnozę turbo. Potem je rozmontuje i wyczyści wszystko bardzo dokładnie. Standardem jest również wymiana elementów turbosprężarki, które są mechanicznie uszkodzone. Po ponownym zamontowaniu cały układ powinien działać jak nowy.
Profesjonalna regeneracja turbin to przede wszystkim oszczędność. Usługa poprawia wydajność użytkową pojazdu, więc unika się innych, znacznie poważniejszych awarii. No i na paliwo nie trzeba wydawać aż tyle. Nawet jeśli lubisz bardziej dynamiczną jazdę. Koniec końców regeneracja turbosprężarek to same plusy.
Ile kosztuje regeneracja turbosprężarek?
Cena regeneracji turbosprężarek w typowym samochodzie to koszt rzędu 500-1000 zł. Wiele zależy od samego turbo, renomy warsztatu czy dostępnych promocji. W każdym razie fachowa regeneracja turbiny to stosunkowo niewielki koszt. Na nową turbosprężarkę trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy. Zwłaszcza jeśli chodzi o turbo do samochodów sportowych.
W przypadku większych aut koszty oczywiście prezentują się nieco inaczej. Niemniej regeneracja turbosprężarki w ciężarówce wygląda podobnie, z tym że proces zajmuje więcej czasu. Zaplecze warsztatu musi też być dostosowane do pracy z takimi maszynami.