W różnych gałęziach gospodarki, przede wszystkim w transporcie i przemyśle, wykorzystuje się wiele typów urządzeń transportu bliskiego, nazywanych w skrócie urządzeniami UTB. Jako jedną z ich najważniejszych zalet można podać uniwersalność zastosowania, a dwa najpopularniejsze rodzaje urządzeń dźwignicowych to suwnice i żurawie, z którymi warto zapoznać się nieco bliżej.
Spis treści
Co to jest suwnica?
Przez pojęcie suwnicy rozumiemy urządzenia dźwignicowe pracujące w ruchu przerywanym, których konstrukcja nośna jest przeważnie montowana do elementów budynków, w których będą pracować, np. hal magazynowych czy produkcyjnych.
Używa się ich do przemieszczania ładunków o zróżnicowanej masie w pionie i w poziomie, lecz zakres ruchu jest określony przez długość toru, po którym może poruszać się suwnica. ALSO Holding ma dla swoich klientów kilka najczęściej używanych typów suwnic:
- suwnice pomostowe;
- suwnice podwieszane;
- suwnice kolumnowe;
- suwnice bramowe i półbramowe.
Czym są żurawie?
Żurawie także zaliczamy do urządzeń dźwignicowych, zbudowanych z mocowanego do podłoża w miejscu użytkowania słupa oraz ruchomego ramienia, czyli wysięgnika, z którego pomocą podnoszone są ciężary. Do najpopularniejszych rodzajów żurawi między innymi zaliczamy:
- żurawie warsztatowe;
- żurawie bramowe;
- żurawie słupowe;
- żurawie przyścienne;
- żurawie samojezdne.
Jakie są podobieństwa pomiędzy suwnicami a żurawiami?
Porównanie tych obu urządzeń zaczniemy od podobieństw między nimi a pierwszą kwestią, jaka je łączy, jest zakres zastosowania. Zarówno suwnice, jak i różne modele żurawi są używane w celu podnoszenia w pionie i przemieszczania w poziomie ciężkich ładunków, co zawsze powinno odbywać się bezpiecznie i zgodnie z regulującymi to przepisami.
W obu przypadkach do podnoszenia ładunków są używane wciągarki linowe lub łańcuchowe, których ruch w poziomie zapewniają wózki jezdne, zazwyczaj napędzane wydajnymi silnikami elektrycznymi. Wyposażone są w podobne systemy hamowania i zabezpieczenia przeciwkolizyjne podnoszące poziom bezpieczeństwa oraz możliwość sterowania z kabiny operatora lub zdalnie z większej odległości.
Które różnice pomiędzy suwnicami i żurawiami warto podkreślić?
Pierwszą różnicą, jaka rzuca się w oczy, to oczywiście konstrukcja obu dźwignic. Typowa suwnica jest zbudowana z mostu nośnego, stalowej belki, wzdłuż której porusza się wózek jezdny ze wciągarką lub wciągnikiem. Od żurawi różni się też sposobem montażu, może być zamontowana do elementów konstrukcji ścian lub sufitu hali, gdzie będzie używana, a do podłoża tylko w przypadku suwnic bramowych.
Żurawie mają z kolei konstrukcję opartą na pionowym słupie, mocnej kolumnie mocowanej praktycznie zawsze do podłoża, fundamentu lub specjalnej płyty dynamicznej, dzięki czemu zajmuje znacznie mniej miejsca niż większość suwnic. Taki montaż nadaje żurawiowi wymaganą stabilność, a ruchomym elementem nośnym jest ramię wysięgnika, mogące obracać się o 360 stopni.
Różnice widać również w polu pracy tych urządzeń, żurawie wykonują ją w zakresie przypominającym walec, a zakres pracy suwnicy obejmuje pole prostokąta. Zaletą suwnicy jest z kolei większy zasięg, ograniczony jedynie rozmiarami torów jezdnych, których długość może przekraczać nawet kilkadziesiąt metrów. Na korzyść żurawi przemawia jednak większa nośność, ich konstrukcja jest w stanie przenosić większe obciążenia bez żadnego ryzyka jej uszkodzenia.