Samochód odebrany prosto z salonu po prostu zachwyca – wszystko w nim nowe, lśniące, bez plam i zarysowań. Każdy właściciel chciałby, by tak wyglądało zawsze, a tu w strukturę tapicerki wbija się kurz i piach, wysychają na niej resztki płynów, dywaniki się wycierają, na karoserii ślady zostawiają wylatujące spod kół kamyki, ptasie odchody rozszerzają strukturę lakieru, a jego kolor blaknie pod wpływem promieni słonecznych. Cóż, lakiery wodne, którymi malowane są współcześnie produkowane samochody nie są zbyt trwałe? Na szczęście pragnienie dobrze wyglądającego samochodu może być spełnione.
Powłoka na lakier
Powłoka ceramiczna na samochód to innowacyjna technologia ochrony, oferująca trwałą warstwę ochronną przed różnymi czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi. Wykorzystujący nanotechnologię specjalny preparat, którego głównym składnikiem jest dwutlenek krzemu (SiO2) wiąże się z lakierem na karoserii i tworzy na jego powierzchni dodatkową warstwę o grubości kilku mikronów. Warstwa ta pełni kilka bardzo istotnych funkcji – po pierwsze nadaje lakierowi twardości i trwałości, co przekłada się na ochronę przed ścieraniem, mikro rysami, zarysowaniami eksploatacyjnymi. Po drugie powłoka ceramiczna zawiera filtry UV, które pozwalają na zachowanie głębokiego koloru lakieru. Po trzecie nałożona warstwa posiada właściwości hydrofobowe, co oznacza, że do jej powierzchni nie przylega kurz, brud, nie zasycha na niej woda.
Czy powłoka ceramiczna to rozwiązanie dla nowych aut?
Oczywiście – nałożenie takiej powłoki jeszcze przed wyjazdem z salonu zwiększa szanse na utrzymaniu go w ładnym wyglądzie i w dobrym stanie przez długi okres czasu (trwałość powłoki wynosi 1-5 lat). Aplikacja na równe i gładkie blachy nie stanowi najmniejszego problemu. Warto to rozwiązanie zastosować także do starszych samochodów – warstwa ceramiczna poprawia twardość starych lakierów, a dzięki zawartym w powłoce wiązkom, uszlachetnia barwę koloru samochodu. Ponieważ nie jest to tania usługa, a dodatkowo stan lakieru musi być idealny, w przypadku starszych aut nie zawsze jest to rozwiązanie opłacalne.
O ochronie lakieru samochodowego przez powłoki ceramiczne wiele się mówi. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że nie stanowi ona zabezpieczenia przed większymi zarysowaniami czy uszkodzeniami mechanicznymi. By pełniła właściwie swoją rolę musi być starannie i poprawnie zaaplikowana (najlepiej przez profesjonalistów), trzeba też o nią w odpowiedni sposób dbać tzn. od czasu do czasu przepłukać wodą, nie woskować i unikać myjni automatycznych.