Wiaty garażowe to dobry sposób na zabezpieczenie swojego samochodu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i różnymi czynnikami zewnętrznymi. Mają one wiele zalet, ale także trochę wad, dlatego przed decyzją o budowie wiaty, warto rozważyć wszystkie aspekty za i przeciw.
Zalety wiat garażowych
Ochrona przed deszczem i śniegiem
Wiaty garażowe są idealne do zabezpieczenia samochodu przed deszczem i śniegiem. Przy odpowiedniej wiacie, samochód pozostanie suchy nawet gdy będzie padał ulewny deszcz lub obfity śnieg.
Ochrona przed słońcem
Wiaty garażowe zapewniają ochronę przed słońcem, co może być korzystne, zwłaszcza w okresie letnim. Dzięki temu samochód nie zostanie bardzo nagrzany, a wnętrze pozostanie w miarę chłodne. Dzięki temu, zmniejszymy zapotrzebowanie na klimatyzację potrzebną do szybkiego schłodzenia auta, co w konsekwencji przełoży się bieżące koszty eksploatacji. Klimatyzacja wpływa na zużycie paliwa, zatem w skali kilku lub kilkunastu lat, oszczędność może być całkiem spora.
Ochrona przed gradobiciem
Wiaty garażowe są również idealne do zabezpieczenia samochodu przed gradobiciem. Wiaty garażowe chronią samochód przed uderzeniami kulek lodu, które mogą spowodować uszkodzenie karoserii i szyb samochodu. Naprawa tego typu uszkodzeń może być bardzo kosztowna, więc ustawienie samochodu pod wiatą to zdecydowanie dobre posunięcie.
Zwiększenie trwałości
Wiaty garażowe są dobrym sposobem na zwiększenie trwałości samochodu. Samochód jest bardziej chroniony przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi, a to zmniejsza ryzyko uszkodzeń i pozytywnie wpływa na trwałość lakieru, uszczelek i innych zewnętrznych elementów auta.
Wielofunkcyjność wiaty
Wiaty garażowe możemy przeznaczyć także na inne cele niż garażowanie samochodu. Jeśli wiata jest odpowiednio duża, znajdzie się w niej miejsce na rowery lub motocykl. Przy częściowej zabudowie wiaty, możemy wygospodarować kącik do przechowywania akcesoriów i mebli ogrodowych lub zrobić miejsce na drewno do kominka.
Wady wiat garażowych
Drożej niż pod gołym niebem
Każda inwestycja, więc także inwestycja w budowę wiaty związana jest z poniesieniem kosztów. Jeśli zdecydujemy się na wiatę na dwa samochody z częścią gospodarczą, to czeka nas niemały wydatek. Taka wiata powinna być zbudowana w oparciu o projekt opracowany przez fachowców. Gdy wybudujemy wiatę nie posiłkując się odpowiednim projektem i wiedzą budowlaną, może nam grozić katastrofa budowlana.
Brak ochrony przed mrozem
Wiata garażowa zabezpieczą nasze auto przed wieloma czynnikami atmosferycznymi, ale niestety nie zabezpieczą go przed mrozem. Wiata jest obiektem całkowicie lub częściowo otwartym, zatem samochód będzie miał bezpośrednią styczność z otoczeniem. Podczas mrozu samochód na pewno się wychłodzi więc przed wyruszeniem z domu będziemy musieli odszronić szyby i światła oraz nagrzać wnętrze auta. Te wszystkie zabiegi zabiorą nasz czas i energię, a do tego mogą być po prostu nieprzyjemne.
Brak ochrony przed wiatrem
Wiata, jako obiekt otwarty narażona jest także na wiatr, a tym samym – narażony jest także nasz samochód, który pod nią stoi. Przy bardzo silnym wietrze, różne elementy znajdujące się na posesji mogą być oderwane od ziemi i wraz z wirem wiatru uderzyć w nasze auto. Dodatkowo, sama wiata może ulec uszkodzeniu i spowodować szkody.
Aspekty urbanistyczne
Wiata garażowa, bez wątpienia, ograniczy teren naszej posesji. Dodatkowo, jako że powinna znajdować się od frontowej strony działki, może zakłócić swobodny dostęp do domu. Jeśli dysponujemy szeroką działką, wiatę możemy usytuować obok domu, ale w przypadku działek wąskich pozostaje nam tylko miejsce przed domem. Podłoże wiaty garażowej powinno być twarde, najlepiej wyłożone kostką lub wybetonowane. Tym samym – ograniczymy przestrzeń biologicznie czynną, która ma wpływ na właściwy odpływ wód opadowych. Dostęp do wiaty oraz manewrowanie samochodem powinno być maksymalnie proste, co często wymusza zrobienie szerszej bramy wjazdowej na posesję.
Wiaty garażowe to dobry sposób na zabezpieczenie swojego samochodu przed niektórymi warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi. Mają one wiele zalet, ale także kilka wad – które należy rozważyć przed podjęciem decyzji o budowie. Przed rozpoczęciem inwestycji należy dokładnie rozważyć kwestie kosztów, lokalnych uwarunkowań oraz potrzeb, aby decyzja, którą podejmiemy była przemyślana i właściwa.
Tekst sponsorowany: Projekty wiat samochodowych od MURATORA – projekty.muratordom.pl