Alkomat to bez wątpienia jedno z najważniejszych urządzeń, w jakie powinien być wyposażony każdy kierowca. To właśnie to akcesorium pozwala stwierdzić, czy można bezpiecznie usiąść za kierownicą. Po dłuższym czasie użytkowania może jednak okazać się, że alkomat będzie pokazywał zawyżone lub zaniżone wyniki nawet wtedy, gdy kierowca nie spożywał alkoholu. W takiej sytuacji konieczna jest odpowiednia kalibracja takiego urządzenia. Na to, co ile kalibrować alkomat, wpływa wiele czynników, między innymi rodzaj użytego sensora.
Spis treści
Co ile powinna być wykonana kalibracja alkomatu?
Kalibracja alkomatu to nic innego, jak zweryfikowanie zgodności pomiarów z podstawowymi jednostkami miary. Takie urządzenia przez długi czas kojarzyły się głównie z policją oraz służbami porządkowymi. I nic w tym dziwnego, bowiem sprzęty te do dzisiaj są wykorzystywane do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym przez kierowcę powietrzu. Obecnie jednak z alkomatem można spotkać się niemal wszędzie, a urządzenia te coraz chętniej są kupowane do prywatnego użytku.
Również na stacjach benzynowych można znaleźć jednorazowe testy, które jednak wykazują się niską wiarygodnością. Ponadto nieprawidłowe wykonanie badania sprawia, że taki test można właściwie wyrzucić do śmieci. Na szczęście na rynku coraz częściej można znaleźć profesjonalne urządzenia przeznaczone dla kierowców, którzy chcą mieć pewność, że bezpiecznie mogą kierować pojazdem. Najczęściej spotykanymi urządzeniami są te z sensorami półprzewodnikowymi oraz elektrochemicznymi. To właśnie wykorzystany czujnik w dużej mierze wpływa na to, co ile należy wykonać kalibrację urządzenia.
Co ile kalibrować alkomat z czujnikiem elektrochemicznym?
Alkomaty wyposażone w sensor elektrochemiczny są obecnie uznawane za urządzenia, które gwarantują najdokładniejsze pomiary. Jednym z takich alkomatów jest nowoczesny i wygodny w użytkowaniu alkomat Alcoforce AF-300. Tego typu urządzenia są najczęściej wykorzystywane przez policję oraz profesjonalnych kierowców, którzy w każdej chwili muszą być pewni, że mogą bezpiecznie prowadzić pojazd. Również firmy zatrudniające kierowców często posiadają takie urządzenia w swoim wyposażeniu.
Alkomaty, w których został zastosowany czujnik elektrochemiczny, pozwalają na wykonywanie niezwykle dokładnych i precyzyjnych badań, których pewność często sięga 100 procent. Częstotliwość ich kalibracji powinna w dużej mierze zależeć od tego, jak często wykorzystywane jest urządzenia. Przykładowo, przedsiębiorca, który bada zatrudnionych kierowców, będzie musiał wykonywać kalibrację znacznie częściej niż prywatny użytkownik.
W przypadku gdy urządzenie wykorzystywane jest regularnie, procedura kalibracji powinna być wykonywana mniej więcej co pół roku. Należy również pamiętać, że sensor w alkomacie elektrochemicznym zużywa się nawet wtedy, gdy nie jest wykorzystywany. Ponadto każde urządzenie jest opatrzone zaleceniami producenta. To właśnie tam użytkownik może znaleźć informacje, co jaki czas najlepiej wykonać kalibrację.
Kalibracja alkomatów półprzewodnikowych ? co ile?
Alkomaty wyposażone w czujniki półprzewodnikowe są najczęściej przeznaczone do użytku prywatnego. Z tego też powodu są one mniej wydajne oraz precyzyjne niż czujniki elektrochemiczne. Podobnie jak w przypadku wyżej wspomnianych urządzeń, kalibracja alkomatów z czujnikiem półprzewodnikowym również w dużej mierze zależy od częstotliwości użytkowania. Niezależnie od tego, jaki czujnik posiada urządzenie, konieczna jest jego regularna kalibracja. Co istotne, po tej czynności firma wystawia certyfikat kalibracji, który potwierdza skuteczność urządzenia.
Kalibrację urządzenia należy wykonać również w sytuacji, gdy alkomat pokazuje inny wynik niż 0 promili, a osoba, która była poddawana badaniu, nie spożywała wcześniej alkoholu. Działa to również w drugą stronę. Jeżeli po spożyciu alkoholu na wyświetlaczu widnieje wynik 0 promili, konieczna jest kalibracja. Wiele sprzedawanych urządzeń komunikuje również użytkownikowi, że należy dokonać kalibracji. W takiej sytuacji na wyświetlaczu najczęściej pojawi się napis ?CAL?.