Od momentu debiutu aplikacji do przewozu osób w Polsce mija dziesięć lat. W tym czasie nie tylko pojawiały się nowe alternatywy dla Ubera, ale także dynamicznie rozwijały się świadczone usługi, ich bezpieczeństwo. Zmieniono też warunki prawne rozwiązania, właściwie zrównując je z klasycznym taxi. Jak obecnie rozwija się rynek aplikacji do przewozu osób, które z nich są najpopularniejsze? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziesz w artykule.
Spis treści
Historia aplikacji do przewozu osób – polskie realia
Pierwsza aplikacja typu ride-hailing, łącząca pasażerów chcących skorzystać z usługi przejazdu z kierowcami je wykonującymi, pojawiła się w Polsce w 2014 roku. To Uber, który szybko zaczął świadczyć usługi w największych miastach. Po nim na rynek weszły także inne opcje – Bolt (Taxify) w 2017 roku, a wcześniej FREENOW – My Taxi, które przeszło pewną metamorfozę także w kwestii zakresu działalności. Pasażerowie upatrywali od początku w przewozie z użyciem aplikacji atrakcyjnego, nowoczesnego sposobu na korzystanie z usług typu taxi, a także szansy na oszczędności. Z reguły ceny są korzystniejsze, a zasady bardziej przejrzyste niż w przypadku taksówek.
Warto zaznaczyć, że równolegle z aplikacjami rozwijały się technologie mobilne. Znacznie upowszechnienie się smartfonów, coraz szybszego dostępu mobilnego do internetu sprawiło, że coraz więcej osób było zainteresowane wygodnym sposobem zamawiania przejazdów. Twórcy aplikacji wprowadzają nowe udogodnienia, na przykład możliwość śledzenia trasy, dzielenia się opiniami o kierowcach, poprawę bezpieczeństwa. Jednocześnie zachodzą zmiany w prawodawstwie, do których należy przede wszystkim tak zwane „Lex Uber” z 2017 roku. Kontrowersyjne nowe zapisy w ustawie wymagają od kierowców Ubera i podobnych aplikacji licencji, zrównując właściwie ich prawa i obowiązki z klasycznymi taksówkarzami.
Rozwój rynku aplikacji dla kierowców
Dynamika rozwoju aplikacji dla kierowców sprawiła, że jednocześnie skupił się on w Polsce na kilku różnych kwestiach. Do trzech głównych kierunków należało:
- Rozwój istniejących usług, badanie potrzeb klientów, rynku oraz wprowadzanie całkiem nowych rozwiązań.
- Zwiększanie zasięgu przez istniejących usługodawców – poprzez ekspansję na nowe tereny, ale też skuteczny marketing poszerzający grono zarówno klientów, jak i kierowców.
- Wejście na rynek „nowych graczy” – nowatorskich aplikacji światowych marek, jak i lokalne rozwiązania istniejących wcześniej firm, korporacji.
Równolegle powstały i upowszechniły się aplikacje dla dostawców, pozwalające stworzyć dedykowaną ofertę w pewnym sensie komplementarną. Tym samym również możliwość pracy jako kierowca uzupełniona została o opcję realizowania zamówień na ekspresowe dostawy towarów, posiłków za pomocą aplikacji. Warto mieć na uwadze, że podobne usługi były wykonywane już wcześniej przez kierowców, jednak teraz zyskali oni dedykowane narzędzia.
Ewolucja firm taksówkarskich – dostosowanie do potrzeb współczesnych klientów
Równocześnie z rozwojem przewozów na aplikacji typu ride-hailing, także korporacje taksówkarskie ulegały pewnym przeobrażeniom i dostosowaniu do potrzeb rynku. Wiele z nich tworzy własne aplikacje, albo też integruje się lub nawiązuje współpracę z partnerami w celu poszukiwania pracowników oraz zwiększania zasięgu dla klientów. To korzystne rozwiązanie dla każdego, bo stale podnoszona jest jakość usług, warunki zatrudnienia i zarobkowania mogą być coraz atrakcyjniejsze, a oferta dostosowana do bieżących potrzeb odbiorców.
Partnerzy rozliczeniowi i flotowi – współtworzenie elastycznego modelu pracy
Bardzo istotną rolę w rozwoju aplikacji dla kierowców w Polsce odegrało istnienie firm partnerskich, których głównym zadaniem jest zapewnienie komfortowych warunków pracy dla kierowców czy dostawców. Aby zacząć pracować w tej roli, niekoniecznie trzeba zakładać własną działalność gospodarczą, mieć własny spełniający wymagania samochód i uzyskiwać licencję taxi.
Za formalności, rozliczenia, a także zapewnienie odpowiedniego pojazdu może odpowiadać partner taki jak firma Eternis. Dzięki temu rozwiązaniu praca jako kierowca może być dorywcza, z w pełni elastycznym grafikiem. Kierowcy mogą skupić się na wykonywaniu kursów i zarabianiu, pracy nawet na kilku aplikacjach. Partnerzy dla aplikacji mogą obsługiwać zarówno czołowych graczy, najpopularniejsze aplikacje takie jak Uber, Bolt czy FREENOW, jak i lokalne korporacje, na przykład jak w przypadku Eternis warszawską firmę taksówkową Sawa Taxi.
Kierowcy aplikacji do przewozu osób
Nie da się również ukryć, że w rozwoju aplikacji do przewozu osób kluczową rolę odgrywają sami kierowcy oraz ich pasażerowie – klienci, którzy napędzają zapotrzebowanie na ten rodzaj usług. Osoby podejmujące pracę kierowcy nie muszą realizować wygórowanych wymagań, mogą nawet nie dysponować własnym pojazdem. Aby rozpocząć zarabianie, wystarczy spełniać podstawowe warunki i skontaktować się z partnerem, na przykład poprzez stronę Eternis – kierowcy. Specjaliści przedstawiają dostępne opcje, pomagają w załatwieniu formalności, a także zapewniają w razie potrzeby najem odpowiedniego pojazdu. Kierowcy niejednokrotnie decydują się na pracę na kilku aplikacjach, by zwiększyć szansę na zarobki. To dobra opcja chętnie wybierana na start na rynku pracy albo dorobienie do innych dochodów, ale również jako perspektywa na stały tryb zarabiania.