Turystyka cieszy się ogromną popularnością. Sezon na wyjazdy rekreacyjne, biznesowe, bądź w ramach odwiedzin bliskich, trwa tak naprawdę przez cały rok. Jednak to latem, obserwuje się wzmożoną aktywność na trasach. Polacy podróżują nie tylko lokalnie, ale z roku na rok wzrasta liczba turystów, wybierających się za granicę. Co ciekawe, środkiem transportu nie jest tylko samolot lub autokar. Wiele osób wybiera bowiem tańszą alternatywę i decyduje się na wyjazd własnym pojazdem. Podróż samochodem jest ekonomicznym oraz komfortowym rozwiązaniem szczególnie w przypadku dużych rodzin. Prywatne auto pozwala zabrać ze sobą wszystkie niezbędne akcesoria, co ma znaczenie szczególnie jeśli chodzi o wycieczki z małymi dziećmi lub zwierzętami. Jak przygotować samochód przed podróżą?
Spis treści
Przegląd techniczny pojazdu
Niezależnie od tego jak daleka jest podróż, kierowca powinien zadbać o bezpieczeństwo wyprawy. Najlepiej na kilka tygodni przed wyjazdem, sprawdzić stan najważniejszych elementów samochodu, aby nie narażać się na przykre niespodzianki na trasie zwłaszcza gdy planuje się wycieczkę poza granice kraju. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio wcześniej dokonać gruntownego serwisu technicznego auta. Można to zrobić z pomocą mechanika lub samodzielnie. W przypadku pojazdów, z którymi nie było wcześniej problemów, podstawowy przegląd można wykonać we własnym zakresie.
Co sprawdzić w samochodzie przed długą podróżą?
Przegląd techniczny można zacząć od weryfikacji poziomu płynów w tym przede wszystkim oleju silnikowego oraz chłodniczego. Znaczne ubytki warto uzupełnić, a w przypadku dalekiej wyprawy, dobrze jest zaopatrzyć się w zapas. Należy także pamiętać o układzie hamulcowym. Jeśli stan klocków lub tarcz hamulcowych, wymaga wymiany, powinno się je zastąpić nowymi. O bezpieczeństwie na trasie decyduje także ogumienie. Należy sprawdzić nie tylko ciśnienie, ale i jakość opon. Od znacznika ich zużycia zależy bowiem przyczepność na drodze. Warto również zaopatrzyć się w zapasowe żarówki, a także w trosce o zdrowie pasażerów, wyczyścić klimatyzację.
Ładowanie akumulatora
Rozładowany akumulator, to zmora każdego kierowcy, któremu chociaż raz w życiu zdarzyło się zapomnieć wyłączyć światła podczas postoju. Dlatego też przed wyjazdem należy pamiętać o tym, aby sprawdzić stan baterii i w razie potrzeby naładować akumulator. Jeśli napięcie ładowania spadło poniżej 12,4 V, bezwzględnie dobrze jest sięgnąć po prostownik samochodowy zwłaszcza, gdy w trasie korzysta się z klimatyzacji i radia jednocześnie. Może to bowiem spowodować rozładowanie akumulatora.
Gdzie naładować rozładowany akumulator w Warszawie?
Ładowanie akumulatora prostownikiem można zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach bez konieczności odwiedzania mechanika. Wystarczy jeden telefon, aby umówić wykonanie zlecenia we wskazanym miejscu. Ładowanie akumulatora ogranicza dodatkowe wydatki takie jak wezwanie lawety lub nieplanowany zakup nowego. Poza tym jest to spora oszczędność czasu. Nie trzeba już długo ładować akumulator pod domem lub w garażu. Kompleksowa usługa ładowania akumulatora obejmuje dojazd, naładowanie, a w razie potrzeby wymianę na naładowany akumulator zastępczy. Dodatkowo ładowanie akumulatora Warszawa świadczy usługi w ramach 'Pogotowia akumulatorowego’. Na specjalistyczną pomoc i wsparcie w zakresie akumulatora samochodowego, można liczyć również w niedziele i święta.
Planowanie podróży pojazdem nie powinno się ograniczać wyłącznie do przygotowania bagażu i zaplanowania trasy. Przed wycieczką należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo jazdy. Warto wykonać dużo wcześniej solidny przegląd techniczny samochodu, weryfikując zarówno poziom płynów eksploatacyjnych, jak i stan akumulatora. W razie potrzeby należy podłączyć prostownik lub zdecydować się na ładowanie akumulatora Warszawa, co pozwoli uniknąć niespodziewanego rozładowania urządzenia w trakcie podróży.