Większość wycieraczek samochodowych nadaje się do wymiany po okresie zimowym. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na ciężkie warunki, w jakich przyszło im pracować. Drugi powód to błędy, popełniane przez kierowców, które to bezpowrotnie niszczą wycieraczki samochodowe.
Spis treści
Niska temperatura niszczy wycieraczki
Pióra wycieraczek są wykonane z gumy. Niskie temperatury, a przede wszystkim mróz, powodują jej twardnienie. Jeśli są to wycieraczki samochodowe budżetowe, to zostały wyprodukowane z materiałów niskiej jakości. Przez to pióra wycieraczek kruszą się. Poza tym kiedy guma mocno stwardnieje, pióro nieznośnie zacznie hałasować podczas pracy.
Obecne zimy są w Polsce przede wszystkim mokre. Podwyższony poziom wilgoci sprawia, że elementy metalowe tanich wycieraczek bardzo szybko korodują.
Jak kierowcy psują wycieraczki w trakcie zimy?
Jeśli wycieraczek nie zniszczy mróz, to mogą je zniszczyć sami kierowcy. Błędy eksploatacyjne są najczęstszą przyczyną uszkodzenia piór wycieraczek.
Niewłaściwe traktowanie spowoduje zniszczenie każdych, nawet najdroższych i najlepszych wycieraczek samochodowych.
Najczęstsze działania, prowadzące do bezpowrotnego uszkodzenia piór wycieraczek to:
- dopuszczenie do przymarznięcia piór do szyby;
- siłowe ?uwalnianie? przymarzniętych piór, co powoduje oderwania najcieńszego elementu gumowego, odpowiedzialnego za oczyszczanie szyby;
- uruchamianie napędu wycieraczek, gdy pióra są przymarznięte do szyb;
- usuwanie dużych zwałów śniegu (często przymarzniętego) z szyby za pomocą uruchomionych wycieraczek;
- uruchamianie wycieraczek, kiedy na szybie są niewielkie kawałki przymarzniętego lodu;
- uszkodzenia fizyczne spowodowane skrobaczką do szyby lub zmiotką.
Dlaczego powinno się zamontować nowe wycieraczki po zimie?
Ze względu na wymienione wcześniej powody, zazwyczaj większość wycieraczek samochodowych nadaje się do wymiany po zakończonej zimie. Takie wycieraczki pozostawiają nieoczyszczone miejsca na szybie (ze względu na oderwane kawałki pióra), bardzo mocno hałasują, rozmazują?
Przez to wpływają bardzo negatywnie na widoczność. I co za tym idzie, na bezpieczeństwo jazdy samochodem.
Jak chronić wycieraczki przed zniszczeniem w trakcie zimy?
Przede wszystkim, należy unikać niewłaściwej eksploatacji wycieraczek. Czyli wszystkich rzeczy, które wymieniliśmy wcześniej.
Warto także korzystać z wycieraczek lepszej jakości, niż budżetowe. Wtedy będziemy mieć większą pewność, że po zimie nie będzie trzeba koniecznie kupować nowego kompletu.
Lepszej jakości, czyli jakiej? Nie muszą to być najdroższe wycieraczki z segmentu premium. Najbardziej opłacalny jest zakup wycieraczek, zaliczanych do średniej półki cenowej. Przykładem są cenione przez polskich kierowców wycieraczki samochodowe polskiej marki Oximo. To wytrzymałe wycieraczki samochodowe, wykonane z dużą precyzją i z materiałów wysokiej jakości. Takie wycieraczki, przy odpowiedniej dbałości przetrwają zimę.
Warto dbać o wycieraczki samochodowe, albowiem mają one bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, zapewniając kierowcy odpowiednią widoczność w trakcie trudnych warunków atmosferycznych.