Musimy jechać do pracy i okazuje się, że mamy problem z odpaleniem auta. Każdy z nas spotkał się z takim problemem. Mimo, że elektronika czyni auta nowoczesnymi samochodami, nie są one niezawodne. Gdy wydarzy się awaria, warto najpierw samemu zajrzeć pod maskę i zorientować się, jaki może być problem. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ocenić występującego problemu, warto przetransportować samochód do mechanika, który sprawdzi za pomocą komputera diagnostycznego, jaki jest problem. W tym artykule przeczytasz informacje o 7 powodach, dlaczego Twój samochód nie chce odpalić.
Spis treści
Błahe przyczyny nieodpalania samochodu
Jeśli nasz samochód nie chce odpalić, powinniśmy na spokojnie podejść do sprawy i dokładnie go przejrzeć, jeszcze zanim zadzwonimy do mechanika – może się to wiązać z niepotrzebnymi kosztami. Często przyczyną nie odpalania samochodu jest na przykład zbyt mała ilość paliwa w baku. Może zbyt zwlekaliśmy z odwiedzeniem stacji benzynowej i silnik nie ma już z czego czerpać energii. Jeżeli zaparkujemy na wzniesieniu, paliwo znajdzie się w takim miejscu, że samochód nie może go pobrać. Jeżeli powodem awarii auta są zużyte części i posiadamy wiedzę mechanika samochodowego, możemy zabrać się samodzielnie za naprawę. Potrzebne części znajdziesz w sklepie S-Auto.
7 powodów, dlaczego samochód nie chce odpalić
Istnieje kilka powodów, dlaczego auto może odmawiać posłuszeństwa:
- Awaria świecy zapłonowej – iskra w świecy powoduje zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej. Jeżeli są one niesprawne samochód nie ruszy z miejsca.
- Awaria cewki zapłonowej – jeśli jest ona zepsuta, nie wytworzy się odpowiednie napięcie do zasilenia świecy zapłonowej – brak iskry = brak zapłonu.
- Awaria pompy paliwa – nie doprowadzi paliwa do silnika, mimo, że może on być zatankowany,
- Awaria akumulatora lub zaśniedziałe klemy – akumulator ma swoją określoną żywotność, klemy mogą się poluzować i niemożliwy będzie pobór prądu do rozruchu silnika. Przy uszkodzeniu akumulatora samochód kręci ale nie odpala (jeżeli potrzebujesz nowego akumulatora koniecznie zajrzyj na stronę https://sklep.s-auto.pl/kategorie/lista-produktow/akumulatory,010262)
- Uszkodzenie rozrusznika – zgrzyty podczas próby włączania samochodu.
- Problem z zapłonem – brak połączeń w kostkach lub wiązkach przewodów.
- Awaria czujnika obrotu wału – czujnik może źle odczytywać informacje, nie działać, w wyniku czego układ zapłonowy również nie będzie mógł poprawnie pracować.
Istnieją też inne powody nie odpalania auta. Powyższe problemy pojawiają się najczęściej.
Samochód nie odpala – najgorsze powody
Niestety czasami przyczyny niesprawności auta są poważne i kosztowne. Takimi problemami są np. uszkodzona pompa paliwowa, niedziałające świece zapłonowe i przewody, uszkodzona stacyjka lub niesprawny rozrusznik. W takim wypadku należy przetransportować samochód do mechanika w celu naprawy przez specjalistę. Nie róbmy nic na własną rękę, bo możemy pogorszyć sprawę.
Jak odpalić auto na popych?
Jak odpalić auto gdy rozrusznik nie kręci? Odpalanie auta na popych jest związane z użyciem naszych mięśni do uruchomienia silnika. Za jego działanie odpowiada rozrusznik, który po przekręceniu kluczyka wysyła impuls elektryczny do kocha zamachowego, a wał korbowy rozpoczyna wówczas pracę tłoków. Gdy odpalamy samochód pchając go, robimy dokładnie to samo jednak bez użycia rozrusznika. Aby tego dokonać, potrzebna jest duża siła. Mało kto jest w stanie użyć takiej siły w pojedynkę, dlatego warto poprosić kogoś o pomoc.