Kiedy szyba samochodowa jest mocno uszkodzona, wymaga wymiany na nową. Są jednak sytuacje, w których można ją jeszcze naprawić. Istnieją różne metody naprawiania szyb, w tym wypełnianie ubytku żywicą lub tak zwana hydrofobizacja (jeśli zarysowania są niewielkie). Jedno jest natomiast pewne ? zarówno wymianą, jak i naprawą, powinien zająć się profesjonalny serwis, specjalizujący się w tego typu usługach.
Na czym polega hydrofobizacja?
Jeżeli szyba samochodowa nie jest zbyt mocno uszkodzona, nie trzeba wymieniać jej na nową. Mówi się o tym chociażby tu: https://autoglass.pl/wymiana-przedniej-szyby/. W wielu sytuacjach wystarczy hydrofobizacja. W trakcie przebiegu tego procesu, na powierzchnię szyby nanosi się specjalistyczną nanopowłokę. Materiał ten wypełnia wszelkie nierówności znajdujące się na szybie i tym samym je wygładza. Czynność ta trwa około godziny.
Wymiana przedniej szyby jest często konieczna ze względu na jej uszkodzenie. Może to być spowodowane np. Uderzeniem kamienia podczas jazdy lub rozbiciem się szyby w wyniku wypadku. Wymiana szyby może być także konieczna, jeśli zauważymy, że szyba jest pęknięta lub ma inne uszkodzenia. Hydrofobizacja może być również potrzebna, gdy chcemy chronić naszą szybę przed zabrudzeniami i łatwymi uszkodzeniami.
Oczywiście, zanim serwisant zabierze się za wykonanie tego zabiegu, dokładnie obejrzy usterkę i całą szybę. Dopiero wtedy, gdy uzna on, że szyba nadaje się do hydrofobizacji, oczyszcza ją, odtłuszcza i suszy. Następnie nanosi preparat do hydrofobizacji, a po upływie kilkunastu minut, zabiera się za polerowanie.
Jakie są korzyści z hydrofobizacji?
Hydrofobizacja ma wiele zalet. Jedną z nich jest samo to, że umożliwia naprawę szyby i tym samym uniknięcia kosztu związanego z wymianą tego elementu na nowy. Dzięki temu szyba staje się gładsza, więc przyczepność wody jest znacznie mniejsza. Wówczas cząstki wody nie osiadają na powierzchni, ale błyskawicznie spływają. Co ciekawe, metoda ta jednocześnie ogranicza częstotliwość korzystania z wycieraczek. O wielu innych zaletach hydrofobizacji można przeczytać tu: https://autoglass.pl/hydrofobizacja-szyb-na-czym-polega-jakie-sa-jej-zalety/.
Każdy odprysk, nawet minimalne pęknięcie szyby przedniej w samochodzie, zazwyczaj kojarzy się z koniecznością wymiany na nową, a co za tym idzie, z kosztownym wydatkiem. Tymczasem są metody, dzięki którym można tego uniknąć. Oczywiście nie zawsze, bo na przykład hydrofobizacja w niektórych sytuacjach nie jest możliwa. By wiedzieć, jak jest w konkretnej sytuacji, wystarczy udać się do zaufanego serwisu, aby właśnie tam zapytać o szczegóły. Serwisant obejrzy usterkę i wyjaśni, co da się zrobić.