Silnik w samochodzie wymaga obecności układu chłodzenia. Odpowiada on za utrzymanie prawidłowej temperatury i zapewnia optymalne warunki pracy. Układ chłodzenia musi być na bieżąco kontrolowany. Ponadto należy regularnie wymieniać płyn do chłodnicy. Warto zastanowić się, jak to robić oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze płynu do swojego auta?
Spis treści
Właściwości płynu do chłodnicy
Płyn do chłodnicy odprowadza ciepło, dzięki czemu chroni i przedłuża żywotność układu chłodzenia silnika. Wysokiej jakości produkty powinny zapobiegać wytrącaniu się osadów i kamienia, a także chronić chłodnicę przed korozją.
Bardzo istotna jest temperatura zamarzania i wrzenia, które powinny zawierać się w przedziale od około -35 stopni do 110-140 stopni Celsjusza. Taki płyn będzie skutecznie zabezpieczał układ chłodzenia auta zarówno przed niskimi temperaturami, jak i nadmiernym przegrzaniem.
Regularna kontrola poziomu płynu
W samochodzie należy regularnie kontrolować poziom płynu chłodniczego. Na zbiorniczku powinna znajdować się specjalna podziałka pozwalająca na odczytanie informacji, jaki jest przewidywany minimalny i maksymalny poziom. Zalecany poziom jest ustalony przez producenta auta, dlatego należy go sprawdzić w instrukcji obsługi.
Wymiana płynu w układzie chłodzenia
Trzeba również zwrócić uwagę na fakt, że płyn do chłodnicy powoli traci swoje właściwości. Zwykle po kilku latach eksploatacji obniża się jego sprawność. Może to powodować przegrzewanie się silnika i skutkować występowaniem rdzy w układzie chłodzenia.
Dlatego płyn do chłodnicy powinien być wymieniony co 2-3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy użytkowany samochód jest fabrycznie nowy. Płyn może być wtedy wymieniony po 5 latach, chyba że producent samochodu uwzględnił inne zasady w instrukcji obsługi.
Różne płyny dostępne na rynku
Na rynku można spotkać różne rodzaje płynu do chłodnicy. Różnią się składem, szczególnie pod względem występowania środków antykorozyjnych. Mogą też mieć różne kolory. Barwa może oznaczać określoną technologię produkcji i obecność różnych substancji dodatkowych, ale nie jest to regułą.
W związku z tym płyn do chłodnicy nie powinien być dobierany tylko przy uwzględnieniu koloru. Barwiony płyn może jednak ułatwiać lokalizowanie przecieków podczas eksploatacji auta. Poza tym pełni funkcję wyłącznie ozdobną.
Uzupełnianie płynu za pomocą wody
Można spotkać się z opiniami mówiącymi, że możliwe jest uzupełnianie lub wręcz zastępowanie płynu do chłodnicy wodą. Można to jednak robić wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy innej możliwości uzupełnienia cieczy w układzie chłodzenia. Należy jednak użyć wody destylowanej.
Dolewanie zwykłej wody skutkuje poważnymi uszkodzeniami. Latem woda bardzo szybko będzie się gotowała i kontynuacja jazdy stanie się niemożliwa. Zimą natomiast woda równie szybko zamarznie, co może doprowadzić do uszkodzenia wielu ważnych elementów silnika, w tym pompy wody i uszczelki przy głowicy. Ponadto używanie wody spowoduje odkładanie się kamienia, co przyczyni się do powstawania korozji.
Optymalna ochrona silnika auta
Płyn do chłodnicy powinien być używany zawsze zgodnie z zaleceniami producenta auta. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na jego właściwości i technologię wytwarzania. Właściwie dobrany płyn do chłodnicy zapewni optymalną ochronę układu chłodzenia w różnych warunkach atmosferycznych. Tym samym zapewnimy sobie komfortową jazdę autem i przedłużymy żywotność silnika.