Gromadzenie się wilgoci w kabinie samochodu może mieć różne przyczyny. Musisz poszukać źródła problemu i go usunąć. Wilgoć nie jest jedynie kwestią zapachu ? może prowadzić do uszkodzenia samochodu, a nawet negatywnie wpływać na zdrowie osób, które w nim przebywają. Zobacz, jak skutecznie usunąć wilgoć z samochodu.
Zaparowane szyby i nieprzyjemny zapach w samochodzie ? to główne skojarzenia związane z tym problemem. Nie są to jednak błahostki; pokryta parą szyba poważnie utrudnia widoczność i może być przyczyną wypadku. Pod wpływem wilgoci może dochodzić do korozji i niszczenia różnych elementów wyposażenia samochodu. Mokre fotele stanowią także doskonałe siedlisko dla rozmaitych pleśni, których wdychanie jest szkodliwe. Dlatego warto zadbać o osuszenie samochodu. Sprawdź, jak to zrobić!
Spis treści
Niedrożny filtr kabinowy
Częstą przyczyną zbierania się wilgoci wewnątrz kabiny jest zapchanie filtra kabinowego. Tę część możesz znaleźć na motorejestr.pl. Wymiana nie wymaga specjalnych umiejętności technicznych ani zaawansowanego sprzętu, więc większość osób poradzi sobie z nią samodzielnie. W ten sposób można usunąć źródło problemu, jakim jest zapach stęchlizny i zaparowane szyby.
Sparciałe uszczelki
Czasami woda dostaje się do wnętrza samochodu przez uszczelki, które nie spełniają już swojej funkcji. Wówczas wystarczy deszcz lub skorzystanie z myjni samochodowej, aby tapicerka stała się wilgotna. Wymiana uszczelek nie należy do najbardziej kosztownych napraw, więc warto zgłosić się do mechanika. W ten sposób nie tylko podniesiesz komfort przebywania w samochodzie, ale także dłużej zachowasz jego wnętrze w dobrym stanie. Unikniesz także skrobania zamarzniętych od wewnątrz szyb w zimie.
Zatkane kanały i kratki odpływowe
Ten problem objawia się mokrymi dywanikami ? zarówno z tyłu, jak i z przodu samochodu. Odpływy mogą zostać zatkane przez różne nieczystości ? warto je wówczas wyczyścić i udrożnić. Jest to stosunkowo prosta do usunięcia przyczyna gromadzenia się wilgoci wewnątrz samochodu.
Wnoszenie wody i śniegu
Ten problem jest szczególnie uciążliwy jesienią i zimą. Do wnętrza samochodu, na butach dostawać się mogą naprawdę duże ilości wody ? szczególnie podczas opadów śniegu. Warto zwracać na to uwagę i starannie otrzepywać obuwie przed wejściem do samochodu. Konieczne będzie też regularne sprzątanie wnętrza.
W jaki sposób można pozbyć się wilgoci?
Nawet jeśli zlokalizujesz i usuniesz przyczynę problemu, to zapach stęchlizny może być wyczuwalny. Musisz także pozbyć się już nagromadzonej wilgoci. Najlepszym sposobem jest poddanie samochodu profesjonalnemu praniu tapicerki, wykładzin i podsufitki. Jednak możesz spróbować odświeżyć samochód samodzielnie. Sprawdzone sposoby obejmują:
- dokładne, kilkugodzinne wietrzenie samochodu ? najlepiej wybrać do tego ciepły i suchy dzień,
- staranne sprzątanie całego wnętrza ? trzeba wyciągnąć z samochodu dywaniki oraz inne przedmioty, a następnie odkurzyć i wyczyścić wszystkie elementy,
- wilgoć usuniesz przy pomocy żwirku dla kotów ? można go rozsypać w wilgotnych miejscach i po kilku godzinach zebrać.