Decyzja o tym, czy warto nałożyć powłokę ceramiczną na auto, wydaje się oczywista, szczególnie że taki zabieg przyniesie właścicielowi pojazdu wiele korzyści. Zanim jednak zacznie się przeglądać dostępne powłoki ceramiczne w poszukiwaniu optymalnego rozwiązania, warto sprawdzić, co na temat powłoki ceramicznej sądzą eksperci. W końcu to, że znajomi chwalą sobie takie rozwiązanie, wcale nie musi oznaczać, że warto zastosować je na powierzchnię lakieru posiadanego samochodu.
Z naszego artykułu dowiesz się, czy rzeczywiście powłoka sprawia, że auto ma lepsze właściwości hydrofobowe i zabezpiecza lakier samochodowy. Poznasz również odpowiedź na popularne pytanie związane z tym, czy jest sens kłaść wosk na prawidłowo naniesioną powłokę.
Spis treści
Co to jest powłoka ceramiczna?
Powłoka ceramiczna pozwala uzyskać błyszczący lakier i daje pewną ochronę lakieru. Wbrew powszechnie panującej opinii nie chodzi jednak o to, że staje się on dużo bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ przy powłoce ceramicznej stosuje się bardzo cienką warstwę. Nie zabezpiecza więc ona przed uszkodzeniami, ale pozwala ograniczyć negatywny wpływ warunków atmosferycznych na stan wizualny lakieru. Można więc określić lakier z powłoką ceramiczną za jego ulepszoną wersję.
Czym się różnią powłoki ceramiczne na auta?
Użytkownicy aut, na których nałożono warstwę powłok ceramicznych, są jednak zgodni, że dzięki temu ich auta przez dłuższy czas pozostają czyste. Nie trzeba więc tracić czasu i pieniędzy na ciągłe mycie samochodu. Przy okazji powłoka naniesiona na lakier auta to skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne. Nawet jeżeli w jakimś miejscu wystąpił uszkodzony lakier, to powłoka ceramiczna skutecznie rozwiąże problem. Warto więc zastosować najlepszą powłokę ceramiczną, ponieważ tylko takie rozwiązania rzeczywiście przyczynią się do zwiększenia ochrony lakieru. Nie opłaca się natomiast wierzyć sprzedawcom, którzy twierdzą, że kilka dodatkowych warstw powłok lepiej zabezpieczy przed odpryskami kamieni.
Ile trwa nałożenie powłoki ceramicznej?
Przyjmuje się, że jeżeli kierowca chce dokładnie zabezpieczyć lakier samochodu, to nakładanie powłoki potrwa od kilku do kilkunastu godzin. Wszystko oczywiście zależy od doświadczenia osób, które będą zajmowały się powłokami ceramicznymi i od wielkości pojazdu. Należy też pamiętać, że przez kilkanaście dni od momentu nałożenia powłoki należy się wstrzymać z myciem auta.