Manualne skrzynie biegów są znane od wielu lat i nadal cieszą się sporą popularnością. Warto dowiedzieć się na jakiej zasadzie działają oraz jakie są ich największe zalety. Mechaniczne zmienianie przełożeń w aucie daje kierowcom ogromną satysfakcję, ponieważ w ten sposób wpływa się m.in. na dostosowanie prędkości do panujących warunków na pokonywanej drodze oraz na dynamikę przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi punktami.
Spis treści
Manualna skrzynia biegów – jak działa i za co odpowiada?
Nie każdy zdaje sobie do końca sprawę z tego, jak działa skrzynia manualna i jakie są jej najmocniejsze strony. Warto się nad tym nieco pochylić. Manualna skrzynia biegów umożliwia efektywne wykorzystanie mocy silnika, który znajduje się w samochodzie, a do tego odpowiada za swobodną zmianę kierunku jazdy. Mowa tutaj o możliwości wrzucenia biegu wstecznego. Dzieje się tak na skutek specjalnej konstrukcji skrzyni biegów, w której to zastosowano dodatkową przekładnię, składającą się z trzech kół zębatych.
Zmiana przełożenia jest oczywiście związana z koniecznością zaangażowania się w ten proces kierowcy. Chodzi o wciśnięcie sprzęgła oraz przesunięcie drążka na wybrany bieg. Występujące w manualnej skrzyni biegów koła zębate są ze sobą połączone wysokiej klasy synchronizatorami. Włączenie wybranego biegu jest równoznaczne z wyłączeniem poprzednio wykorzystywanego.
Manualna skrzynia biegów – o czym trzeba pamiętać?
Prawidłowe działanie manualnej skrzyni biegów jest uzależnione m.in. od optymalnej ilości oleju w skrzyni. Szacuje się, że olej powinien być wymieniany przynajmniej raz na 80-100 tysięcy kilometrów. Najlepiej porozmawiać na ten temat z uznanymi specjalistami, tak aby nie narazić się na żadne przykre konsekwencje i uszkodzenie skrzyni. Nie jest tajemnicą to, że za skuteczną zmianę przełożeń odpowiadają wspomniane wyżej koła zębate. W tym przypadku kierowcy mają styczność z przełożeniami:
- jednostopniowymi – angażuje się dwa koła zębate (jedna para – koło napędzające oraz napędzane),
- dwustopniowymi – angażuje się dwie pary kół zębatych,
- pięciostopniowymi – najpopularniejsza propozycja na współczesnym rynku. Dzieli się na skrzynię z 5. biegiem, który umieszczony jest przed 3. biegiem oraz 5. biegiem, który znajduje się na samym końcu,
- sześciostopniowymi – efektywne wykorzystanie momentu obrotowego i mocy silnika.
Alternatywą jest przełożenie czterostopniowe, jednak nie jest to tak popularna opcja, jak w przypadku powyższych rozwiązań. Jak widać manualna skrzynia biegów kryje w sobie kilka ciekawych sekretów.
Manualna skrzynia biegów – jakie są jej najmocniejsze strony?
Wypada się jeszcze zastanowić nad tym, jakie są największe zalety manualnej skrzyni biegów. Biorąc pod lupę jej najmocniejsze strony nie można zapomnieć o tym, że taka skrzynia jest bardziej trwała, niż jej automatyczny odpowiednik. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia, naprawa pochłonie zdecydowanie mniejsze pieniądze. Awaria automatycznej skrzyni biegów to bardzo duże obciążenie dla domowego budżetu. Manual wpływa też na czerpanie większej radości z pokonywania kolejnych kilometrów.