Płyn do chłodnicy jest jednym z podstawowych płynów eksploatacyjnych. Jakie jest jego działanie? Czy kolor ma w tym przypadku jakiekolwiek znaczenie? Jak często należy go wymieniać? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy poniżej.
Spis treści
Jak działa płyn do chłodnicy?
Zadaniem płynu chłodzącego jest odbieranie ciepła generowanego przez silnik, zapobieganie jego przegrzewaniu, jak również osadzaniu się osadów w systemie chłodzenia. W celu zapewnienia optymalnej pracy układu chłodzenia konieczne jest dokonywanie okresowej wymiany płynu.
Kolor płynu do chłodnic ? czy ma znaczenie?
Kierowanie się kolorem płynu nie jest w obecnych czasach dobrym pomysłem. O kolorze decyduje bowiem producent. Nie ma uniwersalnych norm, w świetle których producent miałby obowiązek nadawania płynom produkowanym w danej technologii określonego koloru. Funkcjonują jednak niepisane zasady, których trzyma się większość producentów. Przykładowo, płyny OAT (G12 i G12+) często mają kolor różowy, zaś płyny HOAT (G11) niebiesko-zielony. Unikajmy jednak generalizacji i dotkliwych w skutkach konsekwencji popełnianych błędów. Wielu bowiem producentów pojazdów takich jak np. Volvo czy Renault stosuje własne, specyficzne barwy płynów.
Czy możemy mieszać płyny chłodnicze?
Mieszanie płynów nie jest zalecane przez zdecydowaną większość producentów. Dopuszczalne jest to jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy zauważymy, że ubytek płynu jest znaczący. Warto bowiem wiedzieć, że kontynuowanie jazdy z niedoborem płynu spowoduje więcej negatywnych konsekwencji niż jazda z mieszaniną różnych płynów. Wymieńmy jednak uzyskany mix na właściwy płyn przy okazji najbliższej wizyty w warsztacie. Nie mieszajmy też płynów zawierających różne bazy, czyli MEG z MPG oraz tych wyprodukowanych w różnych technologiach. W sytuacji awaryjnej dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie płynu uniwersalnego.
Jak często powinniśmy wymieniać płyn do chłodnicy?
Powinniśmy kierować się zaleceniami producenta auta lub/i producenta płynu. Potrzebne informacje zamieszczone są na etykiecie produktu oraz na stronie producenta. Gdy stajemy się właścicielem używanego auta, zalecana jest wymiana płynu chłodzącego, jak również przepłukanie całego układu.
Regularna wymiana nie powinna być przez nas zaniedbywana. Jedną z najczęstszych przyczyn awarii pojazdów jest uszkodzenie układu chłodzenia. Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców to zbyt rzadka wymiana płynu, jak również dolewanie niewłaściwego i niskiej jakości produktu. Warto zatem postawić na płyny chłodzące produkowane przez renomowane firmy takie jak Kemetyl. Podobnie jak w przypadku zakupu innych preparatów niezbędnych do zapewnienia optymalnego działania naszego auta takich jak dodatki do paliwa, płyn hamulcowy czy AdBlue.