Międzynarodowy List Przewozowy to jeden z najważniejszych dokumentów sporządzanych przy realizacji usługi przewozu ładunku. Jakie dane powinien on zawierać oraz kto jest odpowiedzialny za jego wypełnienie? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Spis treści
CMR, czyli Międzynarodowy List Przewozowy
Skrót CMR pochodzi od francuskiego zwrotu Convention relative au contrat de transport international de Marchandise par Route, co oznacza Konwencję o umowie międzynarodowego drogowego transportu towarów. Pojęcie CMR odnosi się też do międzynarodowego listu przewozowego CMR, który jest najważniejszym dokumentem przewozowym, który musi zostać sporządzony do przewozu ładunku.
Wspomnianą wyżej Konwencję podpisano w Genewie 19 maja 1956 roku, a jeden z zapisów tego dokumentu mówił o stworzeni listów przewozowych CMR. Nasz kraj ratyfikował tę umowę 6 lat później. W tej chwili zasady zapisane w tej Konwencji stosuje zdecydowana większość europejskich państw.
Czy wypełnianie Międzynarodowego Listu Przewozowego jest obowiązkowe?
We wspomnianej Konwencji nie nałożono wymogu wystawiania listów przewozowych między stronami realizowanych transakcji. Artykuł 4 Konwencji mówi, że list przewozowy CMR potwierdza zawarcie umowy przewozu, jednak jego brak, utrata bądź nieprawidłowości formalne w jego treści nie mają wpływu na ważność zawartej umowy przewozu, która i tak podlega przepisom tej Konwencji.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wystawienie listu przewozowego przyczynia się do znacznego usprawnienia procedury przewozu przesyłki. Osoba zlecająca ma informację, że umowa jest realizowana w sposób zgodny z założeniami. Jest to także ważna kwestia dla przewoźników, którzy zyskują dokładne instrukcje na temat tego, jak realizować transport.
Kto wystawia list przewozowy CMR?
W Konwencji o umowie międzynarodowego transportu drogowego nie znalazły się szczegółowe wytyczne na temat tego, kto powinien być wystawcą CMR. Artykuł 5 tego dokumentu mówi, że list przewozowy należy wystawić w trzech egzemplarzach, na których muszą znaleźć się podpisy nadawcy i przewoźnika.
Jakie dane powinien zawierać list przewozowy CMR?
Konwencja CMR określa, jakie dane powinny być zawarte w liście przewozowym CMR. Chodzi o:
- „miejsce i datę jego wystawienia;
- nazwisko (nazwę) i adres nadawcy;
- nazwisko (nazwę) i adres przewoźnika;
- miejsce i datę przyjęcia towaru do przewozu oraz przewidziane miejsce jego wydania;
- nazwisko (nazwę) i adres odbiorcy;
- powszechnie używane określenie rodzaju towaru oraz sposób opakowania, a dla towarów niebezpiecznych ich ogólnie uznane określenie;
- ilość sztuk, ich cechy i numery;
- wagę brutto lub inaczej wyrażoną ilość towaru;
- koszty związane z przewozem (przewoźne, koszty dodatkowe, należności celne i inne koszty powstałe od chwili zawarcia umowy do chwili dostawy);
- instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych i innych;
- oświadczenie, że przewóz, bez względu na jakąkolwiek przeciwną klauzulę, podlega przepisom Konwencji CMR”.
Więcej informacji na temat specyfiki listów przewozowych CMR można znaleźć na portalu ocrk.pl.