W dzisiejszych czasach coraz częściej dokonuje się dużych zakupów i sprzedaży na wielką skalę. Zmiana miejsca zamieszkania czy pozbywanie się różnych sprzętów aby zastąpić je nowymi to powszechne praktyki. Nie ma w tym nic złego, warto jednak poznać obowiązki jakie mogą wiązać się z tymi działaniami. Przykładowo, sprzedaż auta to nie tylko znalezienie kupca i podpisanie umowy czy zwykłe oddanie pojazdu za pieniądze. Według prawa o ruchu drogowym istnieje obowiązek, jakim jest zgłoszenie zbycia pojazdu.
- Z jakiego powodu istnieje obowiązek informowania o sprzedaży pojazdu?
- Jak powinno wyglądać zgłoszenie sprzedaży samochodu?
- Czy o sprzedaży samochodu można poinformować przez Internet?
Co warto wiedzieć o zgłoszeniu sprzedaży samochodu? Zastanówmy się.
Spis treści
Z jakiego powodu istnieje obowiązek informowania o sprzedaży pojazdu?
Istnieje kilka powodów, dla których o sprzedaży samochodu należy poinformować państwo. Najważniejszym z nich jest konieczność poprawnego zidentyfikowania właściciela pojazdu. Nikt chyba nie byłby zadowolony, gdyby po kilku latach od sprzedaży auta na jego adres zamieszkania przychodziły na przykład mandaty z fotoradarów. Co więcej, samochód może być użyty do nielegalnych celów ? w takiej sytuacji policja będzie szukała właściciela. Oczywistym zatem jest, że tożsamość właściciela pojazdu powinna być znana odpowiednim organom. Co więcej, samochody muszą mieć ważne ubezpieczenie OC ? ponownie do weryfikacji potrzebna jest tożsamość właściciela. Ostatnim powodem jest fakt, że zakup i sprzedaż pojazdów może być sposobem na unikanie podatków, czego państwo chce uniknąć.
Jak powinno wyglądać zgłoszenie sprzedaży samochodu?
Zgłoszenie sprzedaży pojazdu powinno mieć określoną formę.
Przede wszystkim, musi ono zawierać następujące elementy:
- dane nowego posiadacza samochodu, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania i zameldowania, numer i seria dowodu osobistego,
- dane sprzedającego samochód, takie same jak powyżej,
- dane samochodu, takie jak numer VIN, model i marka, rok produkcji, przebieg i pojemność silnika oraz numer rejestracyjny pojazdu,
- dokładny czas kiedy zawarta została umowa kupna sprzedaży samochodu,
- odpowiednie oświadczenia, w tym zaświadczenie że stan techniczny pojazdu jest znany kupującemu,
- listę dokumentów związanych z samochodem, jakie zostały przekazane, takie jak dowód rejestracyjny, ubezpieczenie OC czy karta pojazdu.
Wiele informacji można znaleźć także na stronach takich jak https://porownywarki-ubezpieczen.pl/. Posiadają one artykuły, pozwalające w przystępny sposób zgłębić temat, jakim jest zgłoszenie zbycia. Warto pamiętać o tym, aby umowa kupna sprzedaży samochodu także była sporządzona w odpowiedni sposób. Powinna ona być podpisana odręcznie przez sprzedawcę i nabywcę oraz być w dwóch egzemplarzach, po jednej dla każdej strony.
Czy o sprzedaży samochodu można poinformować przez Internet?
Sprzedaż samochodu może zostać zgłoszona stacjonarnie w odpowiednim urzędzie poprzez złożenie wypełnionych dokumentów. Istnieje jednak wygodniejsza forma, która jest chętnie wybierana przez nowoczesnych i lubiących proste rozwiązania sprzedawców. Zgłoszenie sprzedaży samochodu online jest szybkie i wygodne. Do tego celu najczęściej należy posiadać profil zaufany. Warto w tym celu korzystać z poradników. Przykładowo, zgłoszenie zbycia na https://porownywarki-ubezpieczen.pl/ jest opisane w jasny i zrozumiały sposób, również z podaniem strony, na której można to zrobić online. Wypełnienie zgłoszenia o zbyciu pojazdu online to sposób na uniknięcie problemów i szybkie załatwienie formalności, związanych ze sprzedażą auta.