Zdecydowana większość kierowców dostrzega zalety sezonowej wymiany opon na zimowe, która w naszej szerokości geograficznej poprawia właściwości jezdne auta, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Jednak nie wszyscy przepadają za tym obowiązkiem. Producenci ogumienia dobrze zdają sobie z tego sprawę, dlatego na rynku można również spotkać opony całoroczne. Co sprawia, że nadają się one do stosowania niezależnie od pory roku? Jakie są wady i zalety ich używania?
Spis treści
Opony całoroczne, czyli kompromis w każdej płaszczyźnie
W porównaniu do opon letnich, opony całoroczne są wyprodukowane z mieszanki bardziej miękkiej, dzięki czemu w niższych temperaturach dają przyzwoitą przyczepność do drogi. Obowiązkowym elementem tego typu ogumienia są także znane z opon zimowych lamele, jednak nie tak głębokie, jak w przypadku tradycyjnych zimówek. W ten sposób mogą wgryzać się w śnieg i są relatywnie bardziej odporne na poślizg powstający w czasie poruszania się autem po mokrej nawierzchni. Warto wiedzieć, że opony wielosezonowe muszą posiadać homologację przeznaczoną do użytkowania zimą ? świadczy o tym specjalny symbol nawiązujący do płatku śniegu, bo tylko wówczas, zgodnie z obowiązującymi normami, powinny przyzwoicie spisywać się w zimowych warunkach.
Najważniejsze zalety opon całorocznych
Najważniejszą zaletą opon całorocznych jest możliwość używania ich niezależnie od sezonu bez konieczności sezonowej wymiany, której część kierowców po prostu nie lubi. Właściciele aut, którzy zdecydują się na takie rozwiązanie przynajmniej teoretycznie oszczędzają na kosztach zakupu ogumienia zimowego oraz samej wymiany. Zaoszczędzone fundusze można na przykład przeznaczyć na lepszej jakości części zamienne. W nagrodę otrzymują opony, które przez cały rok zapewniają zadowalające właściwości jezdne i bezpieczeństwo, choć z punktu widzenia konkretnego kierowcy zawsze są to kwestie subiektywne.
Wady ogumienia całorocznego
Podział opon na zimowe i letnie nie jest przypadkowy, a twardość mieszanki i głębokość bieżnika mają ogromny wpływ na komfort jazdy w poszczególnych warunkach pogodowych. Dlatego opony całoroczne w sezonie zimowym nigdy nie będą spisywały się równie dobrze, jak typowe zimówki. Z kolei latem nie pozwolą na maksymalne wykorzystanie potencjału auta. Wyższe opory toczenia przełożą się na wyższe zużycie paliwa.
Z tego względu opony wielosezonowe to wygodne rozwiązanie dla osób, które pokonują swoim autem stosunkowo niewiele kilometrów, w większości w ruchu miejskim. Ruszając w dłuższą trasę lepiej postawić na ogumienie dopasowane do warunków pogodowych. Zwłaszcza, że opony zimowe nie muszą być drogie, jednocześnie prezentując wysoką jakość. Udowadnia to asortyment sklepu internetowego Aparts, gdzie w atrakcyjnych cenach można znaleźć zarówno doskonałe części samochodowe, jak i części do motocykli.