Kurs na prawo jazdy jest bez wątpienia szczególnie emocjonalnym wydarzeniem w życiu każdego kierowcy. Szereg przepisów ruchu drogowego oraz pierwszy kontakt z pojazdem są w większości przypadków początkiem reakcji stresowej, skutkującej określonymi zmianami w organizmie człowieka. Jak uniknąć zbędnego stresu w trakcie kursu na prawo jazdy?
Spis treści
Źródła stresu podczas jazdy samochodem
Podstawowym źródłem stres w przypadku kursantów jest niewielkie doświadczenie w czasie jazdy. Początkujących kierowców nierzadko paraliżuje również odpowiedzialność za swoich współpasażerów, co stanowi naturalną ludzką reakcję. Warto przy tym pamiętać, że wspomniane czynniki skutkują zwielokrotnioną czujnością na drodze, częściowo zabezpieczającą przed zagrożeniami.
Początkujący kierowcy najczęściej stresują się jazdą:
- nocą
- samemu
- w niekorzystnych warunkach atmosferycznych
- po nieznanym terenie
Przyswojenie wiedzy teoretycznej
Filarem każdej umiejętności praktycznej jest odpowiednie przygotowanie teoretyczne i której zaczyna się nauka jazdy. Przyswojenie przepisów ruchu drogowego, zasad i znaków umożliwi Ci pewniejsze poruszanie się po mieście, a także zwiększy Twoje szanse na pozytywny wynik egzaminu. Wiedza teoretyczna znacznie przyspiesza czas reakcji na drodze, zmniejszając tym samym natężenie stresu spowodowanego jazdą samochodem.
Odpowiednie nastawienie psychiczne
Dobre nastawienie psychiczne jest pierwszym krokiem w stronę zdanego egzaminu na prawo jazdy. Stres jest naturalną reakcją w tego rodzaju sytuacjach, która, wbrew pozorom, mobilizuje organizm do lepszego funkcjonowania. Nie bój się przyspieszonego bicia serca, drżenia rąk, a także spłyconego oddechu – u każdego kursanta występują analogiczne symptomy przed jazdą bądź egzaminem.
Pamiętaj również o tym, że prawo jazdy nie jest sprawą „życia i śmierci”, a sam egzamin może być powtarzany kilkukrotnie. Wygórowane ambicje i presja najbliższych może być takim samym źródłem stresu jak brak umiejętności. Zarówno przed praktykami w szkole jazdy, jak również egzaminie w WORD, zadbaj o:
- odpowiednią ilość snu (minimum 8 godzin)
- nawodnienie i posilenie się
- krótki odpoczynek
Skuteczną metodą oswojenia się ze stresem przed egzaminem państwowym jest udział w tzw. egzaminie wewnętrznym, organizowanym przez część szkół nauki jazdy. Dzięki tego rodzaju inicjatywie poznasz całą procedurę, a także ocenisz swój poziom przygotowania. Egzamin wewnętrzny powinna organizować każda szkoła jazdy.
Oddychanie przeponowe
U części osób reakcja stresowa w czasie nauki jazdy ma działanie paraliżujące, uniemożliwiając prawidłowe wykonywanie manewrów. Zawroty głowy, nudności bądź inne symptomy mogą nawet prowadzić do omdlenia, niebezpiecznego szczególnie na drodze. Doskonałym sposobem normalizacji oddechu i zwolnienia tętna są techniki oddechowe, z powodzeniem stosowane przez szereg grup społecznych.
Nabieranie tlenu w sposób przeponowy pozwala na znaczne spowolnienie oddechu, z jego jednoczesnym pogłębieniem. Oddychając przeponowo w czasie jazdy wykorzystasz całą przestrzeń swoich płuc, zwiększając tym samym saturację krwi (nasycenie krwi tlenem).