Mimo wzrostu cen paliw Polacy ciągle zainteresowani są zakupem aut. Dużą popularnością w dalszym ciągu cieszy się zakup samochodów z zagranicą. Sprawdzamy pojazdy głównie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji oraz Holandii. Każdy z nich musi zostać zarejestrowany, co wiąże się z niemałymi formalnościami. O czym należy pamiętać? Poniżej wyjaśnimy wszelkie wątpliwości.
Spis treści
- 1 Na co zwrócić uwagę podczas zakupu auta za granicą i rejestracji pojazdu?
- 1.1 Rejestracja samochodu ? dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy
- 1.2 Dowód własności pojazdu
- 1.3 Na co uważać przy rejestracji pojazdu? Tłumaczenie dokumentów
- 1.4 Rejestracja pojazdu ? dowód odprawy celnej przywozowej
- 1.5 Badanie techniczne i dowód rejestracyjny
- 1.6 Wniosek o rejestrację
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu auta za granicą i rejestracji pojazdu?
Zanim zaczniemy rejestrację pojazdu, musimy go kupić. Już ta czynność może przysporzyć nam wiele dylematów i kłopotów. Aby cieszyć się bezawaryjnością i dobrym wyborem należy bardzo dokładnie przyjrzeć się wybranemu egzemplarzowi.
Same poszukiwania pojazdu za granicą zajmuje sporo czasu. Jeżeli jesteśmy szczęściarzami i znaleźliśmy model, który spełnia nasze oczekiwania, to zweryfikujmy następujące kwestie:
- Historia pojazdu ? możemy to zrobić w autoryzowanym serwisie lub za pomocą popularnych portali dostępnych w internecie;
- Sprawdzenie pod względem technicznym ? nieunikniona może być pomoc fachowca oraz wizyta w punkcie kontrolnym;
- Historia szkód ? oczywiście większość sprzedawców zarzeka się, że to ich samochód jest kompletnie bezwypadkowy i nie posiada żadnych wad. W biznesie nie ma sentymentów, dlatego każdy szczegół powinien być przez nas wnikliwie przeanalizowany.
Proces zakupu samochodu za granicą to niełatwa droga. Jeżeli chcemy zminimalizować ryzyko nieudanej inwestycji, to warto skorzystać z usług firm, które na co dzień zajmują się sprowadzaniem samochodów.
Rejestracja samochodu ? dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu z zagranicy
Kierowcy, którzy szukają auta za granicą, muszą liczyć się z dość długim procesem rejestracji takiego pojazdu w Polsce. Takie formalności również kosztują. Na właścicielu spoczywa obowiązek dopełnienia rejestracji samochodu oraz zmiany tablic rejestracyjnych.
Jeżeli samochód nie został wyrejestrowany za granicą to tablice rejestracyjne z innego kraju, mogą zostać na aucie i kierowca ma prawo się na nich poruszać w Polsce przez 30 dni. Tyle czasu przewidziano na zmianę dowodu rejestracyjnego i dopełnienie innych formalności. Jeżeli samochód nie ma tablic, wówczas sprowadzany jest na lawecie. Jakie problemy i koszty czekają Cie po drodze? Sprawdź: http://specjalistka.net/samochod-belgii-rejestracja-auta-koszty-problemy/
Dowód własności pojazdu
Pierwszym, oczywistym dokumentem, którym trzeba się legitymować, jest oczywiście potwierdzenie nabycia auta. Może to być faktura VAT lub umowa kupna-sprzedaży. W zależności od sytuacji przyjmuje się także umowę zamiany, dożywocia, czy darowizny.
Na co uważać przy rejestracji pojazdu? Tłumaczenie dokumentów
Należy liczyć się z tym, że konieczne jest również tłumaczenie dokumentów sprowadzonego auta. Przetłumaczona powinna być między innymi karta pojazdu, dowód rejestracyjny. Sytuacja musi mieć miejsce jeżeli pojazd importowany jest spoza Unii Europejskiej. Właściciel pojazdu nie może przetłumaczyć dokumentów na własną rękę ? musi zrobić to tłumacz przysięgły.
Rejestracja pojazdu ? dowód odprawy celnej przywozowej
Potrzebnym zaświadczeniem jest także dowód odprawy celnej. Dzieje się tak, jeżeli auto trafia do Polski spoza Wspólnoty Europejskiej na przykład z USA.
Badanie techniczne i dowód rejestracyjny
Ważne jest również myślenie o pozytywnym wyniku badania technicznego. Chodzi o to, aby samochód odpuszczony był do jazdy w ruchu drogowym. Co prawda urzędnicy powinni uwzględniać przeglądy techniczne wykonywane przez diagnostów za granicą, w praktyce jednak bywa z tym różnie i może istnieć konieczność jego wykonania w Polsce. Więcej na: Specjalistka.net
Wniosek o rejestrację
Jeżeli zbierzemy już wszystkie dokumenty jak dowód własności pojazdu, kartę pojazdu, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy itp. to możemy przejść do wypełniania wniosku. Dostaniemy go w urzędzie lub pobierzemy ze strony internetowej wydziału komunikacji.