Samochody z instalacją lpg cieszą się niesłabnącą popularnością. Oczywiście podstawą tej popularności są znacznie niższe rachunki na stacji. Jednak mają one również swoje minusy i konieczne jest odpowiednie zadbanie i zapewnienie instalacji gazowej właściwych warunków do pracy. Szczególnie jest to istotne przy niskich temperaturach, bo jeżeli nie zadbamy o to odpowiednio, to instalacja gazowa zimą może spłatać nam nie jednego figla. Silnik napędzany lpg zimą może pracować słabiej, możemy mieć problemy z przełączeniem się na benzynę. Jeżeli chcesz tego uniknąć, to czytaj dalej i dowiedz się co zrobić, aby instalacja gazowa była przygotowana na zimę.
Pierwszy raz na przegląd do specjalistów zajmujących się instalacją gazową powinniśmy pojechać po przejechaniu 10.000 kilometrów. Oczywiście niektórzy nawet z gazem lpg nie robią tylu kilometrów. Wówczas zalecane jest wykonanie jednego przeglądu w roku. Idealnym momentem jest jesień, zanim nadejdzie fala niskich temperatur i mrozów. Ważna jest w tym okresie wysoka sprawność instalacji elektrycznej. Warto mieć na wszelki wypadek pod ręką płyn lubrykacyjny.
Spis treści
Sprawdź stan instalacji elektrycznej i szczelność
W samochodzie gdzie jest zamontowane zasilanie gazowe układ zapłonowy jest znacznie bardziej obciążony. Powoduje to między innymi, że szybciej zużywają się świece zapłonowe, ale również instalacja elektryczna musi mocniej pracować.
Zazwyczaj problem zauważamy dopiero zimą, w okresie układ elektryczny i świece jakoś dają radę, jeżeli jednak nadchodzą niższe temperatury to już możne być problem. Dlatego podczas przeglądu warto również sprawdzić świece i przewody wysokiego napięcia.
Wiele osób samodzielnie dokonuje takiego przeglądu wraz ze spadkiem temperatury. Oczywiście warunkiem jest posiadania pewnych umiejętności. W przeciwnym wypadku powinniśmy się udać do serwisu, aby profesjonalista sprawdził nasz samochód.
Podczas takiego przeglądu trzeba również sprawdzić zbiornik lpg oraz wymienić filtr do gazu lpg.
Dobry akumulator w niskich temperaturach to konieczność
Mając w samochodzie instalację gazową bez względu na to, jakim samochodem jeździsz, musisz mieć odpowiednio naładowany akumulator. Jest to podstawa bezproblemowej jazdy w warunkach zimowych. Niskie temperatury znacznie obniżają pojemność naszego akumulatora. Dodatkowo silnik potrzebuje przez gęsty olej więcej prądu.
Kolejnym elementem pobierającym więcej prądu są na przykład podgrzewane szyby jak i klimatyzacja. To dodatkowe elementy, które pracują znacznie intensywniej w warunkach zimowych.
Warto pamiętać, że samochody z instalacją LPG mogą mieć bardziej rozbudowaną instalację i nawet nie mamy wówczas świadomości, że pobierają one więcej prądu.
Teraz już wiesz jak przygotować samochód z instalacją lpg do zimy.