Wybór oleju silnikowego powinniśmy uzależnić od renomy producenta, rozpoznawalności marki, jakości oraz efektów stosowania. Jednym z podstawowych wyznaczników będzie oczywiście cena. Nie zawsze zdecydujemy się na olej pochodzący z najwyższej półki. Pamiętajmy o tym, że olej silnikowy ma niebagatelny wpływ na prawidłowy stan techniczny auta i skutecznie ochrania silnik. Niewłaściwe wybory mogą skutkować poważnymi awariami, co przekłada się na kosztowne naprawy.
Spis treści
Olej silnikowy – na co zwracamy uwagę i na jakie rodzaje się dzieli?
Kupując olej silnikowy nie powinniśmy lekceważyć jego klasyfikacji jakościowej oraz lepkości. Dokładne przeanalizowanie parametrów i właściwości to klucz do sukcesu. Dzięki temu odróżni się oleje niższej klasy od tych zdecydowanie najlepszych. Nasza uwaga powinna być również skierowana na dopuszczenia oraz rekomendacje producentów. Jeśli chcemy zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji nie pozostaje nam nic innego, jak sięgnąć po kartę techniczną.
Współczesne oleje silnikowe można podzielić na dwie podstawowe wersje:
- syntetyczne – większa odporność na utlenianie, zadowalający wskaźnik lepkości oraz idealna separacja zanieczyszczeń i wody,
- mineralne – stosowane zwłaszcza przy nieco starszych silnikach, w samochodach z dość dużym przebiegiem. Ich charakterystyczną cechą jest wysoki poziom gęstości.
Alternatywą są oleje półsyntetyczne, będące połączeniem oleju syntetycznego i mineralnego. Jak widać przy podejmowaniu finalnej decyzji konieczne może być wsłuchanie się w porady pochodzące od branżowych specjalistów.
Oleje silnikowe a podstawowe właściwości
Skuteczne dobranie olejów silnikowych to dość duże wyzwanie nawet dla nieco bardziej zaawansowanych kierowców. Warto poznać podstawowe właściwości tego typu olejów, aby wiedzieć czym konkretnie kierować się w trakcie zakupów. Oleje silnikowe odpowiadają w dużej mierze za:
- zmniejszenie zużycia silnika i wydłużenie jego żywotności,
- zmniejszenie tarcia,
- podwyższoną ochronę przed korozją, nadmiarem wody i zanieczyszczeniami,
- utrzymanie silnika w czystości,
- skuteczne odprowadzanie nadmiaru ciepła,
- doszczelnianie komory spalania.
Brak dostatecznej wiedzy może skutkować wieloma błędami, więc nie bójmy się korzystać ze wsparcia fachowców, którzy o olejach silnikowych wiedzą wszystko.
Oleje silnikowe samochodowe a przemysłowe – czym się różnią?
Warto zastanowić się jeszcze nad jedną istotną kwestią, a mianowicie nad tym czym różnią się od siebie oleje Mobil samochodowe oraz przemysłowe. Podstawowym zadaniem tych pierwszych jest ochrona silnika, natomiast drugie odpowiadają za skuteczną ochronę różnych elementów maszyn i urządzeń przemysłowych. Zabezpieczają je przed poważnymi uszkodzeniami i gwarantują wydajniejszą pracę.
Podział olejów silnikowych samochodowych i przemysłowych jest bardzo podobny. W samochodach najczęściej korzysta się z olejów syntetycznych, natomiast w maszynach przemysłowych z półsyntetycznych (w starszych maszynach na pierwszym miejscu znajdują się oleje mineralne). W fabrykach i zakładach stawia się konkretne wymagania (często bardzo wysokie), co do doboru oleju przemysłowego, dlatego konieczne jest wybieranie jedynie bardziej zaawansowanych rozwiązań. W tym przypadku musimy się liczyć z nieco większymi wydatkami.