Import aut z USA może stać się niezwykle opłacalne nie tylko wtedy, kiedy sami zamierzamy eksploatować pojazd, ale także, kiedy zamierzamy go sprzedać z chęci zarobku lub inwestycji. W ostatnich latach nastąpił wzrost popularności sprowadzania samochodów z USA, gdyż bez trudu można pojazdy te sprzedaż w Polsce za dużo wyższą kwotę.
Spis treści
Europa czy USA- Skąd importować samochód?
Sprowadzanie samochodów z krajów Europy jest dosyć popularne od kilku lat. Kiedy granice w Unii otwarły się, ludność zaczęła sprowadzać pojazdy zza granicy wręcz masowo. Trend ten jest nadal popularny wśród osób, które danym samochodem chcą jeździć oraz wśród osób handlujących sprowadzanymi zza granicy autami. Czy jednak Europa to jedyny i zarazem najlepszy kierunek sprowadzania? W ostatnich latach popularność zyskało także sprowadzanie aut z USA. Czy jednak ma to sens? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sprowadzanie aut z Europy jest znacznie prostsze i bardziej opłacalne. Jeśli jednak dobrze zaplanujemy i przewidzimy wszystkie ewentualne „kruczki”, sprowadzanie może okazać się w tym przypadku dobrą inwestycją.
Jaki jest koszt sprowadzenia samochodu z USA?
Decydując się na zakup samochodu z USA, musimy zdać sobie sprawę z tego, że sama kwota pojazdu nie będzie ostateczna i doliczyć należy dodatkowe opłaty, jak koszty transportu, czy akcyza. W grę wchodzą tutaj dodatkowe opłaty, takie jak usługa firmy pośredniczącej, czy opłata za niestety wieloetapowy proces transportu pojazdu do Europy. Firma pośrednicząca najpierw holuje samochód do portu, następnie dolicza koszty umieszczenia go w kontenerze, a także ewentualny transport drogowy z polskiego portu do miejsca docelowego. Wśród kolejnych kosztów wymienić należy:
- Akcyzę,
- cło,
- prowizję aukcyjną,
- podatek VAT.
Zdaniem specjalistów w przypadku, kiedy kupujemy samochód wart 10 tysięcy dolarów, (czyli około 37 tysięcy złotych) musimy przeznaczyć dodatkowe 30 tysięcy złotych na sprowadzenie auta. Jest to niemal drugie tyle. Warto jednak zaznaczyć, że samochody takiej klasy w Polsce mogą kosztować około 90 tysięcy złotych, dlatego nadal inwestycja ta okazuje się niezwykle opłacalna. Niestety w przypadku sprowadzania pojazdu nie możemy zobaczyć pojazdu na oczy, czy wykonać jazdy próbnej. Zdaniem ekspertów znacznie bardziej opłacalne okazuje się sprowadzanie drogich pojazdów (np. klasyki, zabytki), których wartość wzrasta.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, sprowadzając samochód z USA?
Niestety bez względu na to, czy samochód sprowadzamy sami, czy też korzystamy z pomocy pośrednika, musimy liczyć się z czasem. Operacja sprowadzania to wiele etapów, które trwają. NA cały proces należy przeznaczyć nawet 2 miesiące. Warto zaznaczyć, że po sprowadzeniu samochodu do Polski konieczne będzie także jego zarejestrowanie (do rejestracji potrzebujemy potwierdzenia z polskiej stacji diagnostycznej), która dopuści samochód do ruchu, a następnie przetłumaczenia dokumentów przez tłumacza przysięgłego w kraju. Wśród potrzebnych dokumentów do rejestracji auta wymienia się paszport lub dowód osobisty, protokół z badań technicznych, dokument potwierdzający nabycie samochodu, tablice rejestracyjne amerykańskie, dowód wpłaty na rzecz opłat importowych, a także fakturę za zakup samochodu.