System e-TOLL był zapowiadany od dawna, a teraz nareszcie staje się faktem. Jednych to cieszy, innych martwi. Zmiany nie zawsze muszą być jednak oznaką czegoś złego. Nowy system poboru opłat drogowych być może ma pewne wady, ale niewątpliwie ma również zalety. Sprawdź 5 korzyści, które zapewni użytkownikom.
Nowy system poboru opłat drogowych na pewno będzie korzystny z punktu widzenia państwa ? jego obsługa będzie znacznie tańsza niż miało to miejsce w przypadku tradycyjnych bramek i opłacanych w nich biletów. Będzie również można wprowadzać opłaty na kolejnych odcinkach bez konieczności inwestowania kosztowną infrastrukturę. Ponadto e-TOLL ma być niezawodny i precyzyjny. Wśród użytkowników dróg, szczególnie tych, którzy pamiętają zamieszanie związane z wprowadzeniem viaTOLL, nowy system wzbudza przede wszystkim obawy. Warto jednak spróbować nastawić się pozytywnie i pomyśleć o korzyściach, jakie będą płynąć z nowej metody wnoszenia opłat.
Spis treści
? Wygodna rejestracja
Dotychczasowi użytkownicy viaTOLL doskonale znają związane z nim problemy. Pierwszym mogła być już rejestracja, która wymagała osobistej wizyty w punkcie obsługi. Do rejestracji w e-TOLL nie jest to potrzebne ? wystarczy dostęp do Internetu. Online można się zarejestrować i założyć Internetowe Konto Klienta (IKK), a także doładować konto przedpłacone. Możliwe jest również korzystanie z wielu dodatkowych opcji.
? Precyzyjna kontrola i zarządzanie
Internetowe Konto Klienta daje znacznie szersze możliwości. Wystarczy się zalogować, by otrzymać wgląd we wszystkie dane, dokumenty i usługi. Można również śledzić historię przejazdów i opłat, co do tej pory było niemożliwe. Będzie to miało szczególne znaczenie dla firm zarządzających dużymi flotami pojazdów.
Wszelkie sprawy związane z systemem e-TOLL będzie można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Wpisuje się to w obecne trendy i zdecydowanie ułatwia obsługę oraz kontrolę nad opłatami. Osoby, które nie chcą rezygnować z ?analogowych? metod, nie muszą się jednak martwić. Dla tych, którzy preferują osobiste załatwianie spraw lub nie mają dostępu do swojego internetowego konta, przewidziano działanie Miejsc Obsługi Klienta.
? Różne metody płatności
Do tej pory wnoszenie płatności za przejazdy w bramkach na autostradach było dość kłopotliwe. Znacznie łatwiej miały firmy korzystające z viaTOLL. Teraz wszyscy będą mogli równie wygodnie uiszczać należności. Nowy system poboru opłaty elektronicznej KAS umożliwia dwie metody rozliczenia. Jakie?
- Metoda przedpłacona (domyślna) polega na konieczności wcześniejszego doładowania konta odpowiednią kwotą. Należność będzie z niego ściągana automatycznie po zakończeniu przejazdu.
- Metoda rozliczeniowa polega na okresowym dokonywaniu płatności. Dzięki temu nie trzeba kontrolować, czy na koncie dostępna jest odpowiednia ilość środków. Ten sposób wymaga jednak ustanowienia zabezpieczenia na koncie. Może to być depozyt (wpłata), gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa, a także poręczenie osoby trzeciej. K konta rozliczeniowego można korzystać dopiero po zatwierdzeniu zabezpieczenia.
Każdy może więc wybrać, w jaki sposób chce się rozliczać. Oczywiście w każdym przypadku będzie możliwe wygodne wniesienie opłaty online. Ponadto dla osób, które wolą tradycyjne metody lub nie dysponują niezbędnym do wniesienia opłaty sprzętem, dostępne będą bilety przejazdowe na płatne odcinki, dostępne m.in. na stacjach benzynowych.
? Łatwa kontrola floty pojazdów
Co ważne, nie będzie wymagane tworzenie oddzielnego konta dla każdego z pojazdów. Ułatwi to więc zarządzanie flotami. Jedna firma będzie mogła założyć tylko jedno konto, a w nim gromadzić dane na temat wszystkich pojazdów. To niewątpliwa wygoda! Nowy system poboru opłat będzie można również zintegrować z innymi systemami do zarządzania flotą. Dotyczy to szczególnie urządzeń OBU i ZSL. Należy jednak sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie sprzęt jest kompatybilny z e-TOLL! Możliwa będzie integracja systemu SENT oraz opłat drogowych w ramach jednego narzędzia do nadzoru i zarządzania. Powinno to ułatwić kontrolę i ograniczanie kosztów, a także kontrolę pracowników.
? Płynniejszy ruch i brak kolejek na autostradach
Na koniec korzyść, którą odczują wszyscy użytkownicy dróg, i to zapewne w przeciągu kilku kolejnych miesięcy. Elektroniczny system poboru opłat e-TOLL to koniec bramek na autostradach, a tym samym koniec kolejek i znacznie płynniejszy ruch. Już nie trzeba będzie zwalniać ani się zatrzymywać, by pobrać bilet lub uiścić opłatę. Dzięki temu podróże najnowocześniejszymi drogami będą jeszcze szybsze i wygodniejsze. Warto zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo pandemiczne ? automatyczny system lokalizacji pojazdów wyeliminuje bowiem konieczność kontaktu z inkasentem.