Numer VIN jest rzeczą, która rzadko zaprząta głowę kierowców na co dzień. Jednak tych kilka cyfr wybitych na nadwoziu, które są numerem VIN, niesie całkiem pokaźną ilość informacji. Czym jest numer VIN, czy można go zmienić, a jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule. Miłej lektury!
Spis treści
Numer VIN: co to takiego?
VIN jest skrótem od Vehicle Identification Number, czyli numerem identyfikacyjnym pojazdu. VIN został ustandaryzowany na początku lat osiemdziesiątych i towarzyszy wszystkim samochodom, które wyjeżdżają na polskie i światowe drogi. Numer ten składa się z siedemnastu znaków, a znaki te mówią o:
- producencie pojazdu;
- roku jego produkcji;
- zakładzie i numerze konkretnego modelu auta.
Wszystkie te informacje połączone w jednym numerze VIN określają jego wyjątkowość i niepowtarzalność.
Czy numer VIN może ulec zmianie, a jeśli tak, to kiedy?
Odpowiedź na to pytanie o zmianę numeru VIN musi być twierdząca. Jeśli numer jest nieczytelny, może zostać nabity ponownie, ale proces jego wybijania musi odbywać się w ściśle określony sposób, zgodny z obowiązującymi przepisami prawa. Nowy numer VIN musi bowiem zostać uznany za legalny.
Miejsce, w którym umieszczono numer identyfikacyjny, może ulec uszkodzeniu. Zdarza się to dość często, czasem po niezbyt profesjonalnej naprawie auta lub w wyniku poważnego uszkodzenia, które sprawi, że odczytanie znaków numeru VIN stanie się po prostu niemożliwe. Czasem postępująca rdza może objąć również numer VIN. Wracając jednak do procedur: nie są one niestety zbyt tanie.
Wyrabianie nowego numeru VIN: procedury
Policja niezwykle intensywnie wyszukuje jakichkolwiek ingerencji w elementy, w których wybito numer VIN. Dlatego w każdym przypadku nieczytelności takiego numeru można spodziewać się interwencji organów ścigania, które mogą uznać nieczytelność za próbę przerabiania numeru, a co za tym idzie: uznać ową próbę za związaną z kradzieżą pojazdu.
Uwaga: przed odświeżeniem numeru VIN w serwisie warto wykonać kilka fotografii miejsca, w którym został wybity. Dobrze jest również uzyskać od serwisu dokument czy inny rodzaj zaświadczenia o zakresie wykonywanych prac. Gdy ten etap zostanie ukończony, trzeba będzie skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego. Określi on, czy numer VIN nie należy do innego pojazdu, a także potwierdzi, że prace związane z odświeżaniem numeru VIN nie są próbą fałszerstwa. Gdy ekspert zweryfikuje numer VIN, wystosuje opinię i wyceni swoją usługę, której koszt wynosi od 300 do nawet 400 złotych.
Kolejny etap: Wydział Komunikacji i spotkanie z diagnostą
Gdy opinia eksperta zostanie wystawiona, należy udać się z nią do Wydziału Komunikacji, wypełnić wniosek o wydanie decyzji nadania oraz wybicia nowego numeru VIN. Opłata wynosi do 50 złotych, ale bywają jednostki administracyjne, gdzie ten proces jest darmowy.
Urzędnik ma tydzień na wydanie decyzji, a gdy zostanie wydana, należy udać się z nią do diagnosty, który w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów będzie musiał nadać autu nowy numer VIN, ale skrócony, bo mający tylko 12 znaków. Koszt usługi wyniesie około 100 złotych.
Gdy usługa zostanie wykonana, należy powrócić do Wydziału Komunikacji, by dopełnić wszelkich formalności, czyli wyrobić nowy dowód rejestracyjny, a to kolejne koszty rzędu 100 złotych.
Czas trwania tej procedury może wynieść tydzień, ale równie dobrze może się ona przedłużyć. Tak czy inaczej, trzeba uzbroić się w cierpliwość i wydać kilkaset złotych, a to nigdy nie jest przyjemne.