Na rynku wtórnym można znaleźć zadbane, nowoczesne auta w atrakcyjnej cenie. Zakup używanego samochodu jest jednak obarczony sporym ryzykiem, gdyż nigdy nie możesz być pewny uczciwości sprzedawcy. Przed sfinalizowaniem transakcji powinieneś dokładnie sprawdzić wybrany pojazd, nie tylko pod względem technicznym, ale także formalnym. Może się bowiem okazać, że auto nie posiada ważnego OC. Co wtedy zrobić? Odpowiadamy!
Spis treści
Jak sprawdzić auto używane przed zakupem?
Decydując się na kupno samochodu z drugiej ręki trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. Powinieneś z dystansem podchodzić do informacji zawartych w ogłoszeniu, gdyż często mogą być delikatnie podkoloryzowane, aby przyciągnąć klientów. Transakcja musi być poprzedzona szczegółową analizą auta, dzięki czemu unikniesz rozczarowania, a nawet poważnych konsekwencji. Na co zwrócić uwagę?
- Stan wizualny ? sprawdź, czy na karoserii nie ma wykwitów rdzy, zarysowań czy wgnieceń.
- Stan techniczny ? dopytaj o przeprowadzone naprawy i ewentualne usterki. Podczas jazdy próbnej zwróć uwagę, czy silnik równo chodzi, spod maski nie wydobywają się dziwne dźwięki, a auto łatwo lekko się prowadzi.
- Historia pojazdu ? wygeneruj raport, aby zapoznać się z istotnymi informacjami dotyczącymi auta. Dowiesz się z niego czy samochód nie jest kradziony i czy nie brał udziału w stłuczce.
- Dokumentacja ? sprawdź książkę serwisową, dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana. Zweryfikuj także, czy auto ma ważne badania techniczne i wykupione ubezpieczenie.
Zgodnie z polskimi przepisami prawa każdy zarejestrowany pojazd musi mieć obowiązkowe OC. Jeżeli sprzedawca odmawia okazania polisy powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Nawet nieużywane auto, które stoi w garażu, nie jest zwolnione z posiadania ubezpieczenia. Zakup auta bez OC może doprowadzić do przykrych konsekwencji, dlatego warto wiedzieć, jak tego uniknąć.
Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?
Obecnie nie ma obowiązku wożenia w aucie papierowej polisy, gdyż dokument taki jest przechowywany w wersji cyfrowej. Sprzedawca może więc zapewniać Cię, że samochód jest ubezpieczony, ale zgubił umowę lub uległa zniszczeniu. W takim przypadku masz możliwość sprawdzenia ważności polisy w ogólnodostępnej bazie internetowej. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową ufg.pl lub historiapojazdu.gov.pl i skorzystasz z bezpłatnej usługi identyfikacji umowy OC. Będziesz do tego potrzebował numeru rejestracyjnego i VIN oraz daty pierwszej rejestracji pojazdu. Raport generowany jest natychmiast, dlatego ważność polisy możesz sprawdzić przy użyciu smartfona podczas oględzin auta.
Zakup auta bez OC ? konsekwencje
Może się zdarzyć tak, że sprzedawca otwarcie poinformuje Cię o braku ubezpieczenia. Gdy auto jest w świetnym stanie technicznym i wizualnym, a jedyny mankamentem jest nieważne OC, nie musisz rezygnować z zakupu. Odpowiedzialnością za brak ciągłości polisy zostanie obarczony dotychczasowy właściciel i to on poniesie konsekwencje.
Po podpisania umowy, auto formalnie staje się Twoją własnością. Od tego momentu na Tobie ciąży obowiązek wykupienia polisy. Żeby uniknąć nałożenia kary finansowej przez UFG, pojazdy powinien zostać ubezpieczony w od razu po zakupie. Już nawet jeden dzień zwłoki grozi bowiem naliczaniem karnych odsetek, które z czasem będą wzrastać.
Zakup auta bez OC ? co dalej?
Musisz pamiętać, że dopóki nie wykupisz OC, nie możesz wyjechać nim na ulicę. Grożą za to surowe konsekwencje, a w razie stłuczki będziesz musiał usunąć szkody na własny koszt. Najlepiej od razu po podpisaniu umowy dopełnić formalności i nabyć ubezpieczenie online. Zrobisz to za pośrednictwem strony https://rankomat.pl, gdzie przy pomocy kalkulatora online wyliczysz składkę i porównasz oferty od różnych towarzystw. Po wyborze najkorzystniejszego produktu możesz od razu wykupić OC i wszystkie związane z tym formalności załatwić przez internet.
Zakup auta bez OC nie musi oznaczać dla Ciebie poważnych konsekwencji, jeżeli będziesz pamiętał o ubezpieczeniu go od razu po podpisaniu umowy. Brak ważnej polisy może być także podstawą do negocjowania ceny auta, dzięki czemu masz szansę dodatkowo zaoszczędzić.