Dziś nikogo już chyba nie trzeba przekonywać, że jakość opony przenosi się na komfort i bezpieczeństwo podróży, szczególnie w tak zmiennym klimacie, jaki panuje w Polsce.
Nowe opony mają całe mnóstwo zalet. Najważniejszą jest ich sprawność i pewność, że posłużą dłużej niż używane. A w chwili, gdy zdarzy się coś nieprzewidzianego, warto pamiętać o posiadanej na nowe opony gwarancji. Na co więc zwrócić uwagę, kupując nowe opony? Jak się zorientować, które będą tymi właściwymi właśnie do naszego samochodu? Przy wyborze warto skorzystać z pomocy osób zorientowanych w temacie, gdyż od tego zależy nasze (i nie tylko) bezpieczeństwo. Podpowiedzi warto poszukać tutaj: https://noweopony.pl/.
Opony letnie i zimowe
Opona letnia jest produkowana z innej mieszanki niż opona zimowa. Wynika to z warunków, w których jest użytkowana oraz temperatury (powietrza i szosy). Opona taka jest bardziej twarda od zimowej i pracuje ciszej. Używanie opon zimowych w warunkach letnich powoduje ich szybsze zużywanie się, ale też daje zmniejszoną przyczepność. Eksploatacja ich jest znacznie głośniejsza. Bezwzględnie nie należy stosować opon letnich w warunkach zimowych. Przy kiepskiej pogodzie skutki mogą być katastrofalne.
Kupując podwójny komplet opon, należy również pamiętać o zorganizowaniu odpowiedniego miejsca do ich przechowywania. Powinny być trzymane w miejscu nienarażonym ani na słońce, ani na deszcz ? dlatego garaż lub sucha piwnica będą najlepszym dla nich miejscem.
Opony całoroczne
Często określane też jako wielosezonowe. Są kompilacją opon letnich i zimowych i zyskują sobie coraz większe grono sympatyków. Przyczyną tego jest między innymi cena ? za zakup płacimy tylko raz i omija nas pamiętanie o sezonowej zmianie opon. Tego typu opony z pewnością będą dobrym rozwiązaniem dla osób niejeżdżących w trudnym, wymagającym terenie. Najlepiej sprawdzą się w jeździe po mieście. Trzeba też pamiętać, że przy posiadaniu jednego kompletu opon, zużywają się one szybciej. Mają też nieco gorszą przyczepność zimą, jeśli więc mieszkamy w górach, warto zainwestować raczej w osobny komplet opon zimowych.
Jakie parametry
Kupując nowe opony, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar ? idealnym będzie ten sam, co podany przez producenta (dostępny np. na starej oponie). Czasem można zastosować zamienniki, choć może się zdarzyć, że wymusi to zmianę felgi. W przypadku wątpliwości najlepiej dopytać fachowcy w serwisie. Istotny jest także rok produkcji opony ? liczony od chwili wyjazdu z linii produkcyjnej (nie zaś od chwili zakupu!). Ważny jest rodzaj bieżnika. Może być symetryczny (najtańszy i najprostszy, ale też bardzo wytrzymały), kierunkowy (w kształcie litery V lub U, ma znakomitą przyczepność) lub asymetryczny (posiada dwie różne połówki, doskonałe na każde warunki). Dobrze też jest sprawdzić informację o głośności opony ? im mniejsza, tym lepiej ? oporze toczenia oraz o jej przyczepności.
Opony dostępne są w trzech klasach: ekonomicznej, średniej (wybierana najczęściej) i premium, a w każdej z nich wzrost jakości połączony jest z wyższą ceną.