W niemal wszystkich samochodach dystans dzielący bak i jednostkę napędową jest znaczący. Najczęściej bak znajduje się w tylnej części pojazdu, a silnik w przedniej. Jednak aby jednostka napędowa mogła pracować, potrzebuje benzyny. Za dostarczenie jej z baku do silnika odpowiada pompa paliwa. Co warto o niej wiedzieć? Jak działa ten element i czemu jego sprawność jest tak ważna? Jak zauważyć awarię pompy paliwa?
Jak działa pompa paliwa?
Zasada działania pompy paliwa jest dosyć prosta. Zasysa ona paliwo z baku, a następnie przewodami dostarcza je do układu wtryskowego. Bardzo ważne jest, aby paliwo nie tylko dotarło do wtrysku, ale również aby miało tam odpowiednie ciśnienie. W przeciwnym razie układ wtryskowy może nie być w stanie dostarczyć do komór silnika odpowiedniej ilości paliwa, a nawet jeśli to zrobi, paliwo nie zostanie rozprowadzone równomiernie. Warto zwrócić uwagę, że pompa posiada dwa przewody. Jednym z nich płynie paliwo, które ostatecznie trafia do silnika. Drugim natomiast odprowadzany jest nadmiar pobranego paliwa. Dzisiaj niemal zawsze pompa paliwa napędzana jest elektrycznie. Nie zawsze był to standard. W starszych pojazdach nadal można natrafić na pompę membranową napędzaną silnikiem. Obecnie pompa zintegrowana jest z komputerem silnika, który zarządza jej działaniem.
Sprawność pompy paliwa jest bardzo ważna, a jej awaria wymaga natychmiastowej reakcji w postaci wymiany podzespołu. Jej uszkodzenie uniemożliwia dostarczenie paliwa do układu wtryskowego lub też paliwo dociera tam pod niewłaściwym ciśnieniem. W takiej sytuacji kontynuowanie jazdy jest niemożliwe lub też jest ona bardzo niekomfortowa. Poszukując odpowiedniego podzespołu, polecamy rozglądać się jedynie wśród sprawdzonych producentów. Szeroki wybór pomp paliwa oferuje między innymi internetowy sklep motoryzacyjny Ucando.pl. Poniżej omawiamy najczęściej pojawiające się objawy awarii pompy.
Objawy awarii pompy paliwa
Jeśli dojdzie do uszkodzenia pompy paliwa, kierowca nie powinien mieć problemu z jej zauważeniem. Objawy od początku są dosyć proste do spostrzeżenia, jednak niekoniecznie specyficzne. Oznacza to, że niektóre z nich można pomylić z awarią innego podzespołu. Dlatego też w wypadku dostrzeżenia któregokolwiek z poniższych objawów najlepiej skonsultować się z fachowcem, który oceni, w czym konkretnie jest problem. Jeśli okaże się, że awarii rzeczywiście uległa pompa paliwa, nowy podzespół znaleźć można pod adresem ? https://www.ucando.pl/k/pompy-paliwa-i-podcisnienia/U0804. Natomiast wracając do objawów usterki tego podzespołu, należą do nich przede wszystkim:
- problemy z rozruchem silnika,
- silne szarpanie podczas jazdy,
- niższa niż zwykle moc silnika.
Problemy z rozruchem to po prostu odmowa włączenia ze strony silnika. Podobnie jak szarpanie i niższa moc silnika, problem z rozruchem oznacza, że do komór jednostki napędowej dociera zbyt mało paliwa. W przypadku całkowitej awarii pompy samochód po prostu się zatrzyma.