W wielu samochodach silniki pracują poniżej swoich możliwości. Za blokadę do określonej mocy odpowiadają elektroniczne sterowniki. Ich ustawienie można jednak zmienić, uwalniając uśpione do tej pory rezerwy mocy. Problem jednak w tym, że nieumiejętnie przeprowadzony chiptuning, bo tak nazywa się ingerencję w elektronikę sterującą parametrami silnika, poza zwiększeniem mocy jednostki może także niekorzystnie wpłynąć na jej wytrzymałość. By więc nie narazić się na spore problemy i jeszcze większe wydatki, warto wcześniej dowiedzieć się, na czym cały proces polega i jak uniknąć ewentualnych związanych z nim komplikacji.
Spis treści
Chiptuning. Czy warto zrobić to samemu (i dlaczego nie)?
Jak już wspomnieliśmy, chiptuning możemy nie tylko uwolnić ?demona? śpiącego w naszym silniku, ale też poważnie zaszkodzić jednostce napędowej. Cała procedura odbywa się po podłączeniu komputera do centralki sterującej. Za pomocą odpowiedniego oprogramowania można wówczas sterować takimi parametrami jak dawka dostarczanego do silnika paliwa, czas i kąt wyprzedzenia zapłonu, lub w przypadku silników wysokoprężnych, wtrysku, ciśnienie doładowania oraz maksymalne obroty silnika. Prawidłowe ustawienie tych parametrów bez narażenia jednostki na uszkodzenie wymaga fachowej wiedzy ? nie warto więc robić tego samodzielnie.
Chiptuining. Jak znaleźć odpowiedniego fachowca?
Skoro wiemy już, że prawidłowe przeprowadzenie chiptuningu przez osobę bez odpowiednich kwalifikacji właściwie nie jest możliwe, warto dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach fachowca. Niestety to również nie jest zadanie łatwe, bo wraz z rosnącą popularnością chiptuningu na rynku pojawiło się wiele osób oferujących podobne usługi, niestety bez odpowiednich ku temu kwalifikacji. Jak więc rozpoznać fachowców, co do których jakości usług możemy być spokojni? Przede wszystkim warto unikać tak zwanych sieciówek, czyli firm bazujących na gotowym, pobieranym z centrali kodzie. Zamiast tego wybierajmy warsztaty, które usługę zaczynają od sprawdzenia stanu auta.
Chiptuning. Ingerencja w oprogramowanie czy boks?
Alternatywą dla modyfikacji oprogramowania może być użycie boksu, który będzie zmieniał parametry do momentu, kiedy nie zostanie wypięty z instalacji. Urządzenia tego typu dostępne są na rynku części samochodowych, pozwalając na zapoznanie się z korzyściami płynącymi z chiptuningu bez ryzyka uszkodzenia silnika oraz utraty gwarancji.