Podnośniki warsztatowe pomagają unosić na dużą wysokość i utrzymać na długi czas masywne obiekty, dlatego kojarzymy najczęściej ich przeznaczenie do podnoszenia pojazdów – głównie samochodów. Czym się różnią podnośniki do warsztatu i który odpowie naszym potrzebom?
Spis treści
Zastosowanie podnośników warsztatowych
Wiele prac związanych z serwisowaniem samochodów wymaga ich uniesienia, dlatego podnośniki warsztatowe umożliwiają to w łatwy i bezpieczny sposób. Dzięki temu samochód znajduje się na dużej wysokości a mechanik jest w stanie dokonać diagnostyki lub wykonać pracę naprawczą w miejscu, gdzie normalnie nie miałby dostępu. Pamiętajmy, że w parze z podnośnikiem, w warsztacie samochodowym nie powinno zabraknąć najazdów, które ułatwiają pracę przy wymianie tarcz hamulcowych, amortyzatorów, czy też innych elementów podwozia.
Podnośniki warsztatowe mogą służyć także podnoszeniu masywnych obiektów (np. na budowie), pod których spód należy zajrzeć, lub do oddzielenia części od całości. W zależności od tego jaką funkcję ma spełnić podnośnik, różnią się one maksymalnym udźwigiem, szybkością i maksymalną wysokością uniesienia.
Jaki podnośnik do warsztatu?
Na rynku mamy dość duży wybór modeli podnośników, które nie zajmują wiele miejsca w warsztacie a ich obsługa nie jest skomplikowana. Podnośniki warsztatowe są dostępne w przystępnych cenach, dlatego zarówno małe, jak i te profesjonalne warsztaty mogą zdecydować się na inwestycję w któryś z nich. Podnośniki w zależności od technologii oraz swojego przeznaczenia dzielą się na różne rodzaje.
Podnośniki magnetyczne
Tego rodzaju podnośniki charakteryzują się wykorzystaniem zjawiska ferromagnetyzmu, co umożliwia podnoszenie blach, prętów lub rur. Są one stosunkowo niewielkie i potrafią podnosić ciężary do kilku ton. Podnośniki magnetyczne sprawdzają się w różnego rodzaju zakładach i warsztatach.
Zaopatrując się w podnośnik magnetyczny zwróćmy uwagę na takie parametry jak maksymalny udźwig, standard bezpieczeństwa, jego rozmiary, możliwość uniesienia materiałów niewymiarowych. Wszystkie te dane techniczne będą świadczyły o wydajności urządzenia.
Podnośniki samochodowe
Podnośniki samochodowe mają solidną konstrukcję, która umożliwia podnoszenie samochodów na wymaganą wysokość, co znacznie ułatwia prace serwisowe. Decydując się na podnośnik samochodowy należy zwrócić uwagę na jego udźwig maksymalny, wysokość podnoszenia oraz jego rozmiary i wagę. To daje obraz możliwości oraz wydajności podnośnika.
Do najpopularniejszych podnośników samochodowych należą modele hydrauliczne. W tego rodzaju podnośnikach umieszczona jest ciecz, która wypychana powoduje uniesienie części podnośnika odpowiedzialnej za podnoszenie przedmiotu. Tego typu podnośniki mają swoje zastosowanie do podnoszenia pojazdów i skrzyni biegów. W przypadku serwisowania samochodów sportowych przydatne mogą być specjalne podnośniki niskoprofilowe.
Podnośniki motocyklowe
Podnośniki motocyklowe są o wiele mniejsze i mają mniejszy udźwig od podnośników samochodowych. Są przeznaczone do pracy z pojazdami jednośladowymi takimi jak motocykl. Tego rodzaju podnośnik sprawdzi się zarówno w warsztatach naprawczych, jak i w przydomowym warsztacie.
Podnośniki skrzyni biegów
To kolejne specjalistyczne i niezbędne urządzenie w warsztacie, które umożliwia łatwy montaż i demontaż skrzyni biegów, ale także jest w stanie podnosić inne elementy o podobnej wadze, np. amortyzatory. W sklepie internetowym JP-Tech (https://jptech-maszyny.pl/) dostępne są podnośniki skrzyni biegów renomowanego producenta Unicraft, który specjalizuje się w produkowaniu wyposażenia warsztatowego. Stawia ona na wysoką jakość swoich urządzeń w rozsądnej cenie.
Podnośniki korbowe
Podnośniki korbowe to proste w obsłudze urządzenia, które wykorzystują mechanizm dźwigni połączony z prasą. Dzięki odpowiednim zastosowaniom mechanicznym jest w stanie podnieść duże ciężary przy użyciu niewielkiej siły. Podnośniki korbowe są na tyle uniwersalne i przystępne, że mogą być wykorzystywane w różnego rodzaju warsztatach, przemyśle i budownictwie.