Co zrobić, by łożysko w aucie działało sprawnie jak najdłużej? Otóż kluczową rolę odgrywa tu systematyczna konserwacja. Podobnie jak inne elementy samochodu, tak samo łożysko w wyniku ciągłej eksploatacji z czasem się zużywa.
Bardzo łatwo jest to zauważyć, ponieważ zaczyna pracować głośno i nieregularnie, a do tego jego temperatura ulega podwyższeniu w przeciwieństwie do sprawnego łożyska, które działa cicho i płynnie. Poza konserwacją warto pamiętać również o dopasowaniu odpowiedniego modelu, prawidłowym montażu oraz stworzeniu odpowiednich warunków pracy. Co jeszcze zrobić, by łożysko działało efektywnie?
Spis treści
Systematyczna kontrola łożyska
Bardzo istotnym aspektem jest regularna kontrola łożysk, dzięki której można natychmiast ocenić, czy nadeszła już pora na wykonanie konserwacji. Badanie najlepiej jest wykonywać przynajmniej raz w roku. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom szumu. Do tego celu używa się specjalnego stetoskopu. Ważne jest także skontrolowanie temperatury łożyska (najlepiej w miejscu, gdzie zlokalizowany jest otwór olejowy) za pomocą czujnika. Na koniec niezbędne jest również sprawdzenie częstotliwości drgań przy wykorzystaniu analizatora widma drgań.
Jak smarować i przechowywać łożyska?
By zapobiec zniszczeniu łożysk, należy je regularnie smarować. Ten proces zmniejsza tarcie oraz zużycie elementu. Co więcej, gwarantuje odpowiednie warunki pracy, jak również zbilansowaną temperaturę. To, w jaki sposób należy smarować łożysko zależy od posiadanego modelu, a także od rodzaju elementów tocznych i prędkości obrotowej.
Nie mniej ważną kwestią jest poprawne przechowywanie łożysk, które wpływa na ochronę przed korozją oraz zniszczeniem. W tym celu warto zadbać o to, by znajdowało się ono w stałej temperaturze, która nie powinna przekraczać 25°C. Ponadto ważna jest też wilgotność powietrza. Ta z kolei nie powinna przekraczać 60%. Miejsce przechowywania również nie pozostaje bez znaczenia. Bardzo ważne jest, by łożyska nie miały styczności z agresywnymi środkami. Natomiast jeśli chodzi o czyszczenie tychże elementów, należy to zrobić naftą lub benzyną, a następnie przeprowadzić smarowanie.
Wymiana łożyska ? kiedy jest niezbędna?
Kiedy zauważysz, że na bieżniach oraz częściach tocznych łożyska zaczynają pojawiać się wyłuszczenia, jest to oznaka, że należy je wymienić, ponieważ straciło swoją trwałość. Te oznaki świadczą o zmęczeniu materiału, które występuje po wykonaniu przez łożysko określonej liczby obrotów pod konkretnym obciążeniem. Element ten może być niezdolny do dalszej pracy również z innych powodów, np. ze względu na uszkodzenia powstające w wyniku nienależytej eksploatacji. Mogą one powstawać na skutek nieprawidłowego montażu, złej obsługi, korozji czy niepoprawnego smarowania.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl oferujący wysokiej jakości łożyska baryłkowe: https://www.ebmia.pl/1264-lozyska-barylkowe