Przez przypadek zatrzasnąłeś kluczyki w samochodzie lub zgubiłeś je na zakupach lub podczas spaceru? Takie sytuacje mogą przytrafić się każdemu kierowcy. Jeśli mamy zapasowe kluczyki w domu zawsze możemy pójść po nie i otworzenie samochodu nie będzie sprawiało trudności. Co zrobić jeśli zapasowych kluczyków nie mamy w domu lub jesteśmy setki kilometrów od domu? A co w przypadku, gdy rozładował nam się akumulator i odpalenie silnika samochodu staje się niemożliwe? Jest na to sposób: można wezwać pomoc drogową lub poprosić innego kierowcę o pomoc.
Spis treści
Awaryjne otwieranie samochodu
Interwencja specjalisty jest bardzo często niezbędna w przypadku awaryjnego otwierania samochodu. Pojazdy posiadające bezkluczykowy system otwierania również są narażone na zablokowanie drzwi. Chwila nieuwagi może spowodować, że auto staje się niedostępne dla kierowcy. W takich sytuacjach wielu kierowców wybiera najbardziej inwazyjną metodę dostania się do środka- wybijając szybę. Niestety po wybiciu szyby trzeba udać się do mechanika, aby wstawił nową co wiąże się czasami z wysokim kosztem, a także pozostawieniem samochodu w warsztacie na kilka dni. Można uniknąć takiej sytuacji wzywając pomoc drogową.
Jeśli wyjeżdżamy samochodem w dłuższą podróż warto zabrać ze sobą kluczyki zapasowe
Awaryjne otwieranie zamków za pomocą narzędzi ślusarskich
Metoda ta przez wielu mechaników samochodowych nazywana jest metodą ?złodziejską?. Doświadczony mechanik potrafi w sposób sprawny otworzyć drzwi samochodu bez uszkodzenia karoserii czy uszczelki przy drzwiach. Dzięki temu kierowca nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów naprawy samochodu.
Metoda ta polega na wykorzystaniu narzędzi ślusarskich, dzięki którym można otworzyć każdy zamek. O wiele trudniejsze jest otwieranie drzwi zaryglowanych co wiąże się niestety z wyższym kosztem awaryjnego otwierania drzwi.
Awaryjne otwieranie drzwi za pomocą poduszki hydraulicznej lub przyssawki
Metoda ta polega na zrobieniu szczeliny między drzwiami, a resztą samochodu. Do drzwi samochodu (najczęściej po stronie pasażera) montuje się specjalną przyssawkę, dzięki której odwodzi się drzwi tworząc szczelinę. W nią wkłada się poduszkę hydrauliczną, która podczas pompowania zwiększa swoją objętość. Dzięki temu przez powstałą szczelinę można włożyć drut z haczykiem i otworzyć drzwi od środka. Jeśli drzwi są zaryglowane i ich otworzenie staje się niemożliwe można spróbować złapać kluczyki znajdujące się w aucie.
Metoda ta powinna być wykonywana przez specjalistów. Osoba niedoświadczona może doprowadzić do uszkodzenia karoserii lub uszczelki co później wiąże się z dodatkowym kosztem naprawy auta.
Koszt awaryjnego otwierania drzwi
Koszt takiej usługi uzależniony jest od modelu posiadanego samochodu. Nowe pojazdy posiadające ryglowane zamki są trudniejsze do otwarcia i bardziej czasochłonne. Koszt takiej usługi może wynosić od 100 złotych nawet do 600 złotych. Warto pamiętać, że wybicie szyby, czy samodzielne próby otwarcia auta mogą skutkować jeszcze wyższymi kosztami naprawy u mechanika niż sama usługa awaryjnego otwierania samochodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy drogowej, gdzie specjaliści wiedzą jak wykonać usługę.
Warto także pamiętać o dokumentach naszego samochodu. Dowód rejestracyjny oraz dowód osobisty to dokumenty, o które poprosi każdy pracownik pomocy drogowej w celu zweryfikowania czy jesteśmy właścicielami danego auta. Żadna firma nam nie pomoże nie mając pewności czy auto należy do nas. Nie należy zatem zostawiać dokumentów w samochodzie w schowku przy pod siedzeniem. Warto mieć je zawsze przy sobie, bo nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać.
Akumulator powinien być odpowiednio dopasowany do posiadanego samochodu. Warto poprosić o radę specjalistę
Awaryjne uruchamianie samochodu
Istnieje wiele różnych przyczyn, kiedy nasz samochód nie chce odpalić- zatarty silnik, niska temperatura, rozładowany akumulator, lub włączona lampka lub alarm samochodu. Warto poprosić innego kierowcę o pomoc. Podłączamy wtedy kable rozruchowe do drugiego auta i pobieramy moc z jego akumulatora. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie pomocy drogowej. Specjaliści uruchomią samochód, a także usuną usterkę, która powodowała awarię.
Podłączenie kabli rozruchowych
Kłopoty z odpaleniem samochodu najczęściej pojawiają się zimą, gdy temperatura spada poniżej 0°C, a akumulator zużywa więcej prądu niż latem. Warto zadzwonić po pomoc drogową, która oferuje awaryjne uruchamianie samochodu.
Można to także wykonać samodzielnie. Warto zatem pamiętać o kilku ważnych sprawach dotyczących odpalania samochodu za pomocą kabli rozruchowych. Gdy inny kierowca zgodzi się użyczyć nam swojego samochodu należy:
- czerwony kabel podłączyć do dodatnich biegunów akumulatorów
- nie dodawać gazu podczas uruchamiania niesprawnego auta
- uważać na powstające iskry- mogą spowodować wybuch pojazdu
Pamiętaj, aby podłączyć zawsze plus do plusa
Jeśli nie posiadasz kabli rozruchowych wezwij pomoc drogową. Mechanicy przyjadą ze specjalnym akumulatorem, dzięki czemu szybko naładują Twój akumulator. Jeśli posiadasz samochód z silnikiem diesla musisz uzbroić się w cierpliwość, gdyż te silniki wymagają większej energii do odpalenia samochodu, a czas ładowania akumulatora wydłuża się.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez firmę Ireneusza Zakrzewskiego z Warszawy specjalizującą się w holowaniu i transporcie aut. |