Pijani kierowcy odpowiadają za ponad połowę wypadków na drogach. Ich ilość wzrasta w okresie letnim i świątecznym. Odpoczynek często wiąże się bowiem z piciem napoi alkoholowych, co prowadzi do stworzenia dodatkowego zagrożenia, kiedy osoba pod wpływem wsiada za kierownicę. Wystarczy jedno piwo, by alkomat wykazał stężenie 0,26 promila, a w polskim prawie już 0,2 promila stanowi wykroczenie. Stan upojenia do tego stopnia zaburza prawidłowe funkcjonowanie procesów poznawczych i racjonalnego podejmowania decyzji, że nawet osoby, które nigdy nie pomyślałyby o prowadzeniu auta po pijanemu, sięgają po kluczyki. Są jednak pewne warunki, których spełnienie nie wyklucza prowadzenia pojazdu tego samego dnia, w którym piło się alkohol.
Spis treści
Jak stan upojenia wpływa na kierowcę samochodu?
Według ekspertów już 0,5 promila alkoholu we krwi zwiększa szansę na spowodowanie wypadku aż czterokrotnie. Wzrost stężenia idzie w parze z podwyższeniem ryzyka. Osoba mająca 0,8 promila ma dziesięciokrotnie większe prawdopodobieństwo zderzenia niż trzeźwa, a 2 promile to aż stukrotnie większe szanse na kolizję. Pijany kierowca przede wszystkim przecenia swoje umiejętności i możliwości na drodze, ma pogorszony refleks i ocenę odległości, a także ograniczone pole widzenia i zdolność dostrzegania ruchomych obiektów. Każdy organizm w różny sposób przyjmuje i przetwarza taką samą ilość alkoholu, jednak nawet wysoka i silna osoba potrzebuje odpowiedniej ilości czasu na pozbycie się go w stopniu nieprzekraczającym 0,2 promila.
W jaki sposób organizm radzi sobie z obecnością alkoholu?
Ludzkie ciało traktuje alkohol jak truciznę, którą musi jak najszybciej wydalić. Tempo usuwania go z organizmu jest zależne od naszej masy, wieku i stanu zdrowia. Dorosły mężczyzna potrzebuje około godziny, by zneutralizować 10-12 gram alkoholu, a dorosła kobieta w tym samym czasie pozbędzie się 8-10 gram. Oznacza to, że po wypiciu jednego piwa każdy potrzebuje minimum trzech godzin, aby zasiąść za kierownicą. Należy jednak pamiętać, że tego typu dane są bardzo uniwersalizowane, a każdy rodzaj i ilość alkoholu może dostarczać większej lub mniejszej ilości promili. Dodatkowo na szybkość usuwania go z organizmu może wpłynąć to, co jedliśmy w trakcie dnia. Natomiast wszystkie inne sposoby na przyspieszenie metabolizmu alkoholowego, jak sen, kawa, czy wysiłek fizyczny, to mity, które nie mają żadnego związku z neutralizacją tego rodzaju substancji. Trzeba także mieć na uwadze, że dobre samopoczucie nie zawsze równa się zmniejszeniu ilości promili we krwi, dlatego przed prowadzeniem pojazdu warto sprawdzić swój stan własnym alkomatem lub odwiedzić pieszo posterunek policji.
Jakie kary grożą za jazdę po pijanemu?
Polskie prawo wyróżnia dwa stany alkoholowe: stan po spożyciu, dotyczący kierowcy, u którego zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub 0,1- 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza i jest to wykroczenie oraz stan nietrzeźwości, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza i jest to przestępstwo. Osoba prowadząca pojazd, u której stwierdzi się stan po spożyciu alkoholu podlega każe maksymalnie 30 dniowego aresztu albo grzywny od 50 do 5000 zł. Dodatkowo sąd orzeka wobec niej obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdu. Z kolei w przypadku stwierdzenia stanu nietrzeźwości policja może wymierzyć karę grzywny w stawkach dziennych od 10 do 540, przy czym każda musi wynosić od 10 do 2000 zł, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku recydywistów, którzy dopuszczają się łamania zakazu prowadzenia pojazdu, kara pozbawienia wolności może wzrosnąć aż do 5 lat.
Ile można wypić, aby móc prowadzić samochód?
Biorąc pod uwagę swoją płeć, wiek i wagę oraz obowiązkowe odczekanie przynajmniej 3 godzin od wypicia alkoholu, można wyliczyć ile mniej więcej etanolu można przyjąć w dniu, kiedy chce się prowadzić samochód. Jeśli średnio neutralizuje się około 10 g tej substancji w ciągu godziny, to możemy pozwolić sobie na około 50 ml wódki, 100 ml wina lub 500 ml piwa. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie obliczenia są szacunkowe i w żadnym wypadku nie powinno się na nich polegać przy ostatecznej decyzji o kierowaniu pojazdem. Jedyną 100% metodą sprawdzenia swojej trzeźwości jest sprawnie działający alkomat. Można również wypróbować wirtualny alkomat dostępny na portalu magazyn-motoryzacyjny.pl.
Picie alkoholu i prowadzenie auta nie idzie ze sobą w parze. Nie oznacza to jednak, że przyjęcie kilku mililitrów etanolu wyklucza kierowanie samochodem na cały dzień. Mimo wszystko warto odpuścić sobie jedną z tych czynności, aby nie prowokować niepotrzebnego ryzyka.