Po każdej zimie warto wykonać dokładny przegląd samochodu i ocenić, w jakim stanie znajduje się pojazd. Nie wszystkie uszkodzenia będzie bowiem widać gołym okiem, a pozostawienie nawet drobnych usterek może spowodować późniejsze poważne konsekwencje (np. konieczność wymiany części samochodowych na nowe lub drogie naprawy w serwisie).
Spis treści
Jakie układy samochodowe należy sprawdzić po zimie?
Nawet w najbardziej zadbanym, garażowanym samochodzie zdarzać się mogą różnego rodzaju awarie. Nie chodzi tutaj jedynie o karoserię auta, lecz również stan techniczny w jego wnętrzu. Po zimie warto zwrócić uwagę na kondycję układów samochodowych np. hamulcowego, klimatyzacji, chłodzenia oraz kierowniczego.
Układ hamulcowy
Jednym z układów szczególnie narażonym na negatywne działanie niskich temperatur jest układ hamulcowy. W czasie zimy wykonuje on bowiem trudną pracę, a mróz może osłabić hamulce pojazdu. Z tego powodu, na wiosnę należy sprawdzić wszystkie jego elementy (klocki, tarcze, zaciski i bębny). ?Przeglądu hamulców dokonać można np. przy wymianie opon na letnie, nie zapominając o sprawdzeniu ilości płynu hamulcowego. Jest to niezwykle ważne, gdyż występujące różnice temperatur wpływają na szybsze zużycie elementów oraz powstawanie korozji.? – zauważa ekspert ze sklepu internetowego iParts.pl.
Układ kierowniczy
W miesiącach zimowych układ kierowniczy jest często narażony na uszkodzenia. Dochodzić może np. do jego zapowietrzenia, awarii pompy wspomagania oraz niewłaściwego naciągu paska napędu pompy. Należy zatem skontrolować luzy, poziom płynu, geometrię ustawienia kół, szczelność przewodów i przekładni, drążki, sworznie i gumowe przeguby.
Układ chłodzenia
Sprawdzenie układu chłodzenia nie jest trudnym zadaniem i wykonać je można samodzielnie. W tym celu skontrolować należy stan opasek zaciskowych i przewodów. Wszelkiego rodzaju wycieki, pęknięcia oraz korozja są znakiem, iż dane elementy układu chłodzenia powinny zostać wymienione.
Układ klimatyzacji
Do podstawowych czynności na wiosnę należy czyszczenie układu klimatyzacji i wymiana filtra kabinowego. W okresie jesienno-zimowym gromadzi się tam bowiem najwięcej zanieczyszczeń, powstają grzyby oraz pleśń i wydziela się nieprzyjemny zapach. Mogą one wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak np.: reakcje alergiczne, łzawienie oczu lub zapalenia dróg oddechowych.