Mimo, że wielu ludzi uważa, iż ubezpieczenie OC jest jednakowe, ale to błąd. Owszem ustawa reguluje pewne zapisy i daje gwarancje, jednak wcale nie oznacza to, że dzięki niej zapłacimy tyle samo w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Składki a ustawa
Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku, mówiąca o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych daje gwarancje polskim kierowcom, że pewne warunki będą jednakowe u każdego ubezpieczyciela. Jednak w tym przypadku są to sumy gwarancyjne (czyli ogólne sumy, na jakie opiewa ubezpieczenie) oraz zakres polisy (czyli to, na co konkretnie opiewa i przed czym oraz kogo chroni).
Ustawa ta nie ma jednak nic wspólnego z wysokością składek, zniżek oraz zwyżek. To są sprawy finansowe, które każda forma prowadzi we własnym zakresie, a ustawa nie ma z nimi nic wspólnego. Dlatego składki za OC często tak bardzo się od siebie różnią.
Najtańsze OC ? aby na pewno?
Jak wspominaliśmy wyżej, produkt ubezpieczeniowy jest taki sam i zapewnia taką samą ochronę w każdym „punkcie sprzedaży”, czyli towarzystwie ubezpieczeniowym. Jedynie jego cena jest za każdym razem inna. Nie warto więc przepłacać. Należy wybierać najtańsze OC, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na długo odkładany przez nas cel i cieszyć się jego realizacją.
Cena zależy też od innych czynników indywidualnych
To, że nasz sąsiad płaci mniej niż my, a ma podobną sytuację, nie oznacza wcale, że w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym będziemy i my płacić podobną składkę. Nic bardziej mylnego. Polisa OC jest wyliczana na podstawie wielu zmiennych, które są charakterystyczne tylko i wyłącznie dla nas, dlatego nie da się jej porównać z innymi.
Dane potrzebne do OC, to między innymi:
- wiek kierowcy,
- liczba lat, od kiedy posiada prawo jazdy,
- miejsce zamieszkanie kierowcy,
- jego historia ubezpieczeniowa,
- marka, model i rocznik samochodu,
- przebieg silnika i jego moc itd.
To najważniejsze elementy, które mają wpływ na wysokość składki. Kalkulatory internetowe pozwalają szybko wyliczyć najtańsze OC, możemy dzięki nim także porównywać w łatwy i przejrzysty sposób różne oferty. Gdy znajdziemy najtańszą, która zawiera jeszcze dodatkowe profity, jak na przykład zniżkę za zakup online, Zieloną Kartę lub zniżkę na AC w pakiecie z OC, będziemy mogli podejmować ostateczne decyzje.
Wypowiedz zawczasu
Pamiętaj, aby wypowiedzenie o polisie OC złożyć najpóźniej jeden dzień przed końcem trwania ubezpieczenia. Unikniemy w ten sposób automatycznego odnowienia polisy w towarzystwie ubezpieczeniowym, z którego pragniemy odejść. Doradcy uważają, że najlepiej zrobić to nawet ok. miesiąca wcześniej. Pamiętajmy bowiem o błędach i poprawkach w formularzu, lepiej zachować margines czasu na wszelkie korekty.