Organizacja transportu w firmie bywa prawdziwym wyzwaniem. Aby usprawnić ten proces i uniknąć błędów, warto sięgnąć po nowoczesną technologię. TMS (Transportation Management System) to rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie transportem. Jakie korzyści może przynieść jego wdrożenie?
Spis treści [ukryj]
1. Optymalizacja procesów transportowych
Zaawansowane funkcje TMS umożliwiają zwiększenie efektywności działań związanych z transportem. System obsługuje procesy, zlecenia, zarządzanie taborem i kierowcami, finanse, rozliczenia i analizę danych. Dzięki możliwości wykorzystania algorytmów, etap planowania tras jest zautomatyzowany, a tym samym przebiega znacznie sprawniej. Poprawie ulega też jakość planowania, która przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i szybkość dostaw. Nowoczesny system TMS to także automatyzacja procesów windykacyjnych, komunikacji między przewoźnikiem i spedytorem, integracji, statusów i alertów.
2. Poprawa jakości obsługi Klienta
Zaawansowane programy spedycyjne stanowią skuteczny sposób na budowanie długotrwałych relacji z Klientami, którzy oczekują szybkich i niezawodnych dostaw. TMS zapewnia im łatwy dostęp do bieżących informacji o zleceniach i przesyłkach oraz możliwość monitorowania i aktualizowania informacji o statusie dostawy. Na jakość współpracy z Klientami i zwiększanie ich satysfakcji wpływ ma także efektywne zarządzanie ryzykiem i zautomatyzowana komunikacja, m.in z wykorzystaniem aplikacji mobilnych oraz platformy webowej z intuicyjnym interfejsem użytkownika i wsparciem obsługi Klienta.
3. Zwiększona kontrola nad realizowanymi dostawami
Wspomagający zarządzanie transportem system to gwarancja kompletności danych, sprzyjająca przejrzystości działań i zminimalizowaniu ryzyka błędów. Doskonałym przykładem jest dostępny w ofercie InterLAN program SPEED, który integruje się z systemami zewnętrznymi, takimi jak telematyka, ERP, WMS, giełdy transportowe, programy finansowo-księgowe i nie tylko. Zapewnia również łatwy dostęp do raportów i danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu zyskujesz kompleksowy widok na procesy transportowe firmy. Możesz również podjąć błyskawiczną reakcję na ewentualne problemy.
4. Redukcja kosztów transportu
Związana z wdrożeniem TMS automatyzacja procesów sprzyja oszczędności czasu i ogranicza ryzyko błędów, usprawniając w ten sposób działania i obniżając ponoszone koszty. Dodatkowo, moduły związane z zarządzaniem taborem i kierowcami oraz optymalizacja planowania i wyznaczania tras przynosi efekt w postaci niższych wydatków związanych z utrzymaniem floty. Nowoczesny system umożliwia również kompleksową analizę kosztów transportu, zwiększając kontrolę nad nim.
5. Wsparcie w kluczowych decyzjach
Dzięki możliwości analizowania danych historycznych, śledzenia trendów i generowania bieżących raportów w systemie, podejmowanie trafnych decyzji staje się prostsze. To klucz do zrozumienia potrzeb rynku, a także do identyfikacji wymagających usprawnienia obszarów. System TMS to niewątpliwie duże wsparcie w zarządzaniu rozwojem firmy i unikaniu ryzyka biznesowego.
Nie ma wątpliwości, że logistyka i transport podlegają obecnie dynamicznym zmianom. Aby zapewnić sobie przewagę konkurencyjną na rynku, wyprzedzać trendy i błyskawicznie odpowiadać na potrzeby Klientów, warto zdecydować się na wdrożenie zintegrowanego systemu zarządzania, czyli TMS od InterLAN. To inwestycja w efektywność, jakość i funkcjonalność.