Wynalazek Tesli w każdym samochodzie

elektorstart-rozruszniki-i-alternatory11
Alternator skonstruowany w 1891 roku przez Teslę jest nieodłącznym elementem sprawnie działającego samochodu. Bez niego trudno wyobrazić sobie sprawnie działający pojazd. Kiedy konieczna jest jego naprawa?

Czym jest alternator?

Alternator to urządzenie, które w pojeździe generuje prąd. Z uwagi na jego specyficzną konstrukcję o awarię nie jest trudno. U jej podłoża może leżeć uszkodzenie mostka diodowego czy zatarcie łożysk. W trakcie eksploatacji samochodu zniszczeniu lub zużyciu mogą też ulec szczotki urządzenia. W każdym z tych przypadków konieczna może być wymiana alternatora lub jego naprawa.

 

Doświadczeni kierowcy, którzy mają pojęcie o konstrukcji samochodów mogą tego dokonać samodzielnie. Pozostali właściciele pojazdów powinni znaleźć warsztat, którego pracownicy specjalizują się w naprawie takich urządzeń.

 

Wymiana i naprawa zgodnie z zasadami

Niezależnie od tego, czy mowa o naprawie czy konieczności wymiany alternatora, musi zostać on wymontowany z pojazdu. Specjaliści, którzy zajmują się takimi pracami na co dzień, doskonale wiedzą, jakie czynności i w jakiej kolejności należy wykonać. Trzeba pamiętać, że kolejność prac nie jest przypadkowa ? ewentualne niedopilnowanie tej kwestii może być bardzo kosztowne. To kolejny powód, dla którego warto zaufać specjalistom.

 

Po naprawie lub wymianie alternatora ważne jest również przeprowadzenie szeregu czynności. Mowa tu o konieczności sprawdzenia, czy alternator prawidłowo pracuje. Pominięcie tego punktu może spowodować, że samochód daleko nie pojedzie?

 

Oddaj alternator w ręce specjalistów

Gdy mowa o naprawie lub wymianie alternatora bardzo ważne jest dobre przygotowanie specjalistów. Ma to znaczenie zwłaszcza przy tych pojazdach, w których alternator jest dodatkowo wyposażony np. w sprzęgiełko lub jest chłodzony cieczą pochodzącą z układu chłodzenia silnika. W takich przypadkach skorzystanie z pomocy fachowców jest koniecznością, gdyż ilość niezbędnych do wykonania czynności jest znacznie większa. Jeżeli chcemy być pewni sprawności swojego pojazdu, lepiej nie ryzykować samodzielnej naprawy.