Użytkujemy wynajęty samochód – jakich zasad musimy przestrzegać?

uzytkujemy-wynajety-samochod

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów w naszym kraju staje się coraz bardziej popularne. Gdy już wybierzemy odpowiednią firmę, od której chcemy wynająć auto i dopełnimy wszelkich wymaganych formalności, wówczas możemy już użytkować wypożyczony pojazd. Musimy jednak pamiętać, że obowiązują nas pewne zasady, których zobowiązaliśmy się przestrzegać podpisując umowę najmu.

Przede wszystkim musimy dbać o auto, tak jak o swoje własne. Podczas procesu wynajmowania samochodu została na pewno pobrana od nas kaucja. Jeżeli oddamy samochód z widocznymi uszkodzeniami, wgnieceniami czy zadrapaniami lub jeżeli jego stan techniczny będzie budził zastrzeżenia, wówczas część lub całość kaucji zostanie zaliczona na poczet napraw. W ten sposób poniesiemy wyższe koszty, warto więc utrzymywać samochód w należytym stanie.

Czego nie wolno nam robić? W wypożyczonym samochodzie obowiązuje zakaz palenia tytoniu. Bez zgody wypożyczalni nie możemy ciągnąć autem żadnych przyczep ani lawet – najpierw musimy to zgłosić wynajmującemu. Nie możemy też samemu dokonywać przeróbek czy zmian w pojeździe. Zazwyczaj obowiązuje też zakaz przewożenia zwierząt ze względu na fakt, iż mogą one zniszczyć lub zabrudzić wnętrze samochodu, z reguły jednak wypożyczalnie wychodzą naprzeciw klientom i pozwalają na przewożenie małych zwierząt trzymanych na kolanach lub większych w klatkach. Jeszcze jedna ważna kwestia: nie możemy samowolnie wyjeżdżać wynajętym autem poza granice naszego kraju. Jeżeli chcemy pojechać nim za granicę to musimy to zgłosić i otrzymać pisemną zgodę z wypożyczalni.

Po stronie wypożyczalni leżą takie czynności jak przegląd okresowy pojazdu, badania techniczne oraz sezonowa wymiana opon. Naszym obowiązkiem jest udostępnienie pojazdu w tych właśnie przypadkach, tak aby wypożyczalnia mogła wykonać odpowiednie działania. Wypożyczalnia jest również zobowiązana do ubezpieczenia samochodu na własny koszt podczas całego okresu najmu. Chodzi tutaj o ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej OC oraz autocasco AC. Tak więc o ubezpieczenie auta nie musimy się martwić.

A co w przypadku awarii, wypadku drogowego lub kradzieży samochodu? Jeżeli przydarzą nam się takie sytuacje, to bezzwłocznie musimy skontaktować się z wypożyczalnią. Gdy zdarzy się jakaś awaria wynajętego auta to musimy postępować według wskazówek wynajmującego. Kolizja drogowa, włamanie, kradzież – musimy zgłosić do wypożyczalni i oczywiście powiadomić policję. Sporządzamy też stosowne oświadczenie o zaistniałym zdarzeniu. Nie możemy sami zlecać napraw ani przeglądów, potrzebna jest do tego zgoda wypożyczalni. Jeżeli takową otrzymamy, to po zakończeniu czynności naprawczych przedstawiamy wynajmującemu rachunki za wykonaną usługę. Jeżeli wypożyczalnia zgodzi się, że dokonane naprawy były niezbędne i nie wynikały z naszej winy, wówczas zwróci nam koszty napraw. Jeżeli okaże się, że auto będzie unieruchomione dłużej niż 24 godziny, to zostanie nam udostępniony samochód zastępczy.

Jeżeli okres najmu przebiega bez żadnych zakłóceń czy awarii, to jesteśmy zobowiązani oddać samochód w takim stanie, w jakim go dostaliśmy, a także z kompletnym wyposażeniem, oddajemy kluczyki i dokumenty. I jeszcze jedna uwaga: samochód zwracamy z pełnym bakiem lub taką samą ilością paliwa, z jaką dostaliśmy auto.

Użytecznych porad udzieliła nam wypożyczalnia aut CAR-RENTAL.PL w Lublinie.