Ubezpieczenie OC samochodu zabytkowego ? co trzeba wiedzieć?

samochody-zabytkowe

Posiadasz auto, które jeździ na „żółtych blachach”? Chociaż jest to auto zabytkowe, jest ono narażone na wszelkie zagrożenia w ruchu drogowym tak samo jak wszystkie inne pojazdy. Dlatego już teraz pomyśl o odpowiednim ubezpieczeniu.

Ubezpieczenie OC to podstawa

Każdy samochód, który jest zarejestrowany – nieważne czy zabytkowy, czy nie – musi posiadać ważną polisę OC. Takie ubezpieczenie obejmuje odpowiedzialność cywilną w razie uszkodzenia innego pojazdu, uszkodzenia obiektu lub wyrządzenia uszczerbku na zdrowiu czy życiu osobie poszkodowanej kierującej innym pojazdem mechanicznym (także posiadającej polisę OC). W ramach polisy towarzystwo ubezpieczeniowe zobowiązuje się do wypłaty świadczenia na rzecz osoby poszkodowanej, dzięki czemu właściciel pojazdu wyrządzającego szkodę nie musi płacić odszkodowania z własnej kieszeni.

Warto przy tym pamiętać, że właściciele pojazdów zabytkowych mają możliwość skorzystania z krótkoterminowej polisy OC – na czas krótszy niż 12 miesięcy. Gwarantuje to Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. 2003 nr 124 poz. 1152). Takie ubezpieczenie można wykorzystać wówczas, gdy pojazd ma dotrzeć na zlot samochodów zabytkowych czy przewieźć nowożeńców ulicami miasta. Takie ubezpieczenie krótkoterminowe gwarantuje wielu ubezpieczycieli, m.in. Link4 – na 3, 6 lub 12 miesięcy.

Niektórzy właściciele pojazdów mają jednak problem z wykupieniem ubezpieczenia OC dla samochodów historycznych. Na polskim rynku działają towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie chcą zajmować się ubezpieczaniem zabytków (bo właśnie tak traktowane są pojazdy z żółtymi tablicami rejestracyjnymi).

Oblicz składkę OC – kalkulator online

Przy ubezpieczeniu OC pojazdu zabytkowego, tak jak w każdym innym przypadku, należy kierować się ceną. Dobrze jest więc porównać kilka ofert towarzystw ubezpieczeniowych, wybierając propozycję najbardziej korzystną i przystępną cenowo. Może się bowiem zdarzyć, że ubezpieczyciel będzie żądał sporej sumy za polisę komunikacyjną dla zabytkowego pojazdu.

Chcąc otrzymać informacje na temat szacowanej wysokości składki, warto skorzystać z dostępnych narzędzi online. Służący do wyliczenia OC kalkulator internetowy jest doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu można poznać przybliżone koszty. Wystarczy tylko uzupełnić najważniejsze dane dotyczące pojazdu i jego właściciela. Korzystając z kalkulatora OC dostępnego bezpośrednio na stronie ubezpieczyciela, można od razu wykupić polisę przez Internet.