Super ochrona auta, czyli pełne autocasco

super-ac

Nowy samochód to wiele radości, ale też przyczyna wielu zmartwień. Naprawa jakichkolwiek uszkodzeń takiego auta kosztuje krocie, tak więc warto pomyśleć o dobrym AC. Jego wybór to nie taka prosta sprawa, więc sprawdź jak zrobić to z głową.

Przede wszystkim wiedza

Jeśli chce się kupić dobrą polisę AC, trzeba wiedzieć możliwie jak najwięcej o autocasco. Przed rozpoczęciem poszukiwań odpowiedniej polisy, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tą tematyką, np. na stronie najtaniejuagenta.pl. Dzięki temu otrzymamy podstawową wiedzę na temat działania ubezpieczenia i najważniejszych aspektów umowy. Łatwiej będzie nam zatem dobrać rodzaj ochrony, z uwzględnieniem własnych potrzeb.

Czego szukać w dobrej polisie

Jeżeli ma się nowy samochód, który ma co najwyżej kilka lat, od autocasco wymaga się pełnej ochrony, czyli zabezpieczenia na każdą ewentualność. Takie ubezpieczenie zapewni wypłatę odszkodowania zarówno w przypadku zrysowania pojazdu na parkingu, jak i kradzieży. Aby mieć pewność, że kupione AC spełnia wszystkie oczekiwania, warto dokładnie sprawdzić jego zapisy i zwrócić uwagę przede wszystkim na:

 • amortyzację części
  Zapis związany jest z eksploatacją pojazdu. Jeśli obok tego punktu widnieć będzie pewien procent – po szkodzie, w razie konieczności wymiany części na nowe, właściciel pojazdu będzie musiał pokryć część tych kosztów (określonych wcześniej) z własnej kieszeni. Najlepiej by amortyzacja była zniesiona;

 • udział własny
  Określany jest albo w postaci konkretnej kwoty, albo procentu. Zapis ten oznacza, iż właściciel auta będzie musiał pokryć część kosztów, odliczonych od całości odszkodowania – nie tylko przy wymianie części na nowe;

 • szkoda minimalna
  Oznacza najniższą wartość szkody, jaką zajmie się ubezpieczyciel. Jeśli uszkodzenie będzie zbyt małe, towarzystwo nie wypłaci odszkodowania. Związane jest to z tym, że koszt obsługi takiego zgłoszenia przewyższa wartość szkody. Jeśli jednak ma się nowy samochód, najlepiej szukać AC, które zajmie się zniszczeniami, nawet, jeśli będą one niewielkie;

 • redukcyjna suma ubezpieczenia
  Nie jest to nic innego jak pomniejszanie ogólnej sumy ubezpieczenia o wartość każdej wykonanej naprawy z tej polisy. Jeśli w ciągu roku koniczna będzie naprawa auta w ramach AC, to koszt tej naprawy zostanie odliczony od kwoty na jaką ubezpieczony jest samochód. Zapis ten jest istotny jedynie wówczas, gdy po dużej i kosztownej naprawie auto zostanie skradzione. Wtedy od sumy ustalonej na polisie zostanie odjęta wartość wykonanej wcześniej naprawy. Wynik będzie równowartością należnego odszkodowania;

 • sposób naprawy samochodu
  To ważny zapis, który określi w jaki sposób będzie naprawiany samochód po szkodzie. Jeżeli ma się nowy samochód to warto zadbać o zapis mówiący, że szkoda będzie naprawiana bezgotówkowo w warsztacie. Dzięki temu auto po szkodzie zostanie odstawione do wskazanego zakładu naprawczego, a następnie ubezpieczyciel skontaktuje się z warsztatem i rozliczy wykonaną naprawę, bez udziału właściciela pojazdu.

Porównaj
Jeżeli chce się kupić naprawdę dobre autocasco, trzeba liczyć się z tym, że to może trochę kosztować. Można jednak te koszty ograniczyć do minimum, korzystając z usług różnego rodzaju porównywarek. Są to narzędzia łatwe w obsłudze, a przede wszystkim niesamowicie pomocne przy szukaniu odpowiedniej polisy. Pozwalają też na sporą oszczędność czasu i tak np. pakiet ubezpieczeń na najtaniejuagenta.pl można znaleźć po wypełnieniu jednego formularza, co zajmuje kilka minut. Niezbędne dane wpisuje się do formularza tylko raz, a sprawdza oferty u wielu różnych ubezpieczycieli.

Porównywanie jest bardzo ważne, ponieważ w przeciwieństwie do OC, autocasco jest regulowane przez każde towarzystwo z osobna. Przez to często okazuje się, że w firmie X można dostać znacznie lepszą propozycję, niż w firmie Y, w dodatku za tę samą składkę. Dzięki zestawieniu ze sobą wielu różnych propozycji, łatwiej jest znaleźć tę najkorzystniejszą i najlepszą dla siebie. Korzystanie z porównywarek ma również dodatkową zaletę, którą jest możliwość skorzystania z pomocy i porady eksperta. Może on podpowiedzieć, która z wybranych propozycji jest najlepsza, a która wygląda na świetną tylko z pozoru.

Dobre AC dla nowego pojazdu to podstawa, dlatego czas poświęcony na jego szukanie na pewno zaprocentuje, gdy dojdzie do szkody.