Sprzedaż samochodu – na co zwrócić uwagę?

141761134287052100

Sprzedaż samochodu wiąże się z kilkoma czynnościami, jakie należy wykonać, by sprawnie i bezproblemowo znaleźć dla niego nowego nabywcę. Właściciel auta musi mieć na względzie zadbanie o odpowiednie zaprezentowanie sprzedawanego towaru oraz o dopilnowanie niezbędnych formalności.

Decyzja o sprzedaży samochodu nigdy nie jest łatwa i podobnie wygląda sam przebieg procesu przekazywania auta w ręce nowego właściciela. Sprzedając samochód należy pamiętać o kilku aspektach, które pozwolą na przeprowadzenie szybkiej i bezbolesnej transakcji.

Po pierwsze: stan auta

Zanim zdecydujemy się na zamieszczenie ogłoszenia o sprzedaży samochodu, trzeba dokonać dokładnej rewizji jego stanu. Wszelkie usterki i ubytki powinny zostać niezwłocznie naprawione, o ile ich koszt nie przewyższa naszych możliwości. Dopilnowanie tego, by sprzedawać samochód w 100% sprawny i zadbany leży w interesie samego właściciela, który będzie mógł zażądać odpowiednio wyższej ceny od ewentualnego kupca.

Po drugie: przegląd rynku

Bardzo częstym błędem sprzedających samochód jest zbyt wygórowana cena, często podyktowana ogromnym sentymentem właściciela. Jeśli pojazd nie jest wart zażądanej kwoty, to raczej trudno będzie znaleźć na niego nabywcę. Dlatego warto zrobić dokładny research rynku samochodowego i sprawdzić, w jakim przedziale cenowym lokuje się sprzedawany przez nas model. Dobrym rozwiązaniem będzie nie tylko przewertowanie ofert internetowych, ale również prasowych i nieco zawyżonych ofert giełd samochodowych.

Po trzecie: ogłoszenie

Obowiązkowo ze zdjęciem, które z jednej strony podkreśli wszystkie atuty, a po drugie nie zatuszuje jego ewidentnych wad. Nie warto ukrywać w ogłoszeniu niektórych niewygodnych faktów, które i tak wypłyną w przyszłości na wierzch. Jeśli nie jesteś pierwszym właścicielem samochodu, nie zapewniaj, że ten jest bezwypadkowy. Staraj się nie mówić tylko o naprawdę drobnych usterkach, natomiast ewidentne wady należałoby omówić i przedyskutować z potencjalnym kupcem.

Po czwarte: klient

Zabrzmi to może dziwnie, ale samochodu nie można sprzedać byle komu. Potencjalny nabywca powinien być pełnoletni i posiadać prawo jazdy (warunek w zasadzie konieczny, jeśli chcemy zaoferować kupcowi jazdę próbną). Przy spotkaniu z klientem należy być odpowiednio przygotowanym. Być może, tuż po omówieniu szczegółów, dojdzie do sprzedaży samochodu, dlatego warto mieć przy sobie komplet wszystkich niezbędnych dokumentów (dowodu rejestracyjnego, aktu własności, dowodu osobistego itd.), które pozwolą na szybkie i sprawne dopięcie formalności.

 

Po piąte: umowa

Umowa w formie pisemnej jest najbezpieczniejsza i najłatwiejsza do sporządzenia. Przy każdym spotkaniu z potencjalnym kupcem należy mieć przygotowane dwa identyczne, niewypełnione egzemplarze umowy kupna/sprzedaży samochodu. Powinna ona zawierać wszystkie niezmienne dane obu stron biorących udział w transakcji. Niezbędne jest również zawarcie w umowie informacji o sprzedawanym samochodzie. Warto skorzystać z gotowego i opracowanego wzoru umowy kupna/sprzedaży samochodu dostępnej np. tutaj: http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/uslugi,81,wzory_dokumentow.html.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz