Serwisowanie klimatyzacji samochodowej – czy to konieczne?

Car mechanic checking the air handling unit of a car

Pierwsza klimatyzacja pojawiła się w samochodach w 1933 roku w USA i była zarezerwowana tylko dla tych najbardziej ekskluzywnych limuzyn. Dziś blisko 80% produkowanych samochodów posiada klimatyzację w standardowym wyposażeniu.

Klimatyzacja w różnych porach roku

Z nadejściem cieplejszych dni kierowcy mogą cieszyć się orzeźwiającym podmuchem chłodnego powietrza, które tłoczone jest przez dysze nawiewowe do wnętrza pojazdu. Błędem jest jednak używanie klimatyzacji tylko w okresie letnim, a całkowite zapominanie o niej w czasie zimy. Kiedy pozostawimy dowolny mechanizm nietknięty przez dłuższy czas, po nagłym jego włączeniu okazuje się, że nie funkcjonuje on tak, jak wcześniej. Jego części mogą być zastane, a w przypadku klimatyzacji samochodowej, wchodzące w skład czynnika chłodzącego specjalne środki smarne i konserwujące mogą zacząć wytrącać się z płynu, a przez to całkowicie stracić swoje funkcje. Dlatego ważne jest, aby używać klimatyzacji również podczas tych chłodniejszych okresów, na przykład w zimie.

Uszkodzona klimatyzacja?

Co jednak zrobić, kiedy nadchodzi lato, a klimatyzacja w samochodzie podczas zimy nie została włączona nawet jeden raz, przez co zaczęła zawodzić? Gdy klimatyzacja nie działa już tak wydajnie jak kiedyś, w samochodzie parują nam szyby, a z wentylacji wydobywa się nieprzyjemny zapach, to definitywny znak na to, że coś jest nie tak i trzeba wybrać się do serwisu, oferującego usługi z zakresu serwisu oraz odgrzybiania klimatyzacji, na przykład CELMER Auto-Moto. Przedsiębiorstwo to istnieje od 1988 roku i oferuje usługi z zakresu między innymi blacharstwa, lakiernictwa, serwisu i odgrzybiania klimatyzacji samochodowej czy badań technicznych pojazdów.

Warto jednak zadbać o to, by serwisować klimatyzację samochodową regularnie, na przykład raz w roku, aby uniknąć sytuacji, kiedy przy 40 stopniach panujących wewnątrz pojazdu klimatyzacja z niewiadomych powodów po prostu nie włączy się. Serwis klimatyzacji polega między innymi na odgrzybieniu parownika, wymianie filtra kabinowego i sprawdzeniu drożności kanału, który odprowadza skropliny z parownika klimatyzacji. Wszystkim tym mogą bez problemu zająć się specjaliści z CELMER Auto-Moto, firmie znajdującej się w Toruniu, działającej również jako Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Nie można zapomnieć też o tym, jak ważne jest, aby raz na jakiś czas napełnić klimatyzację czynnikiem chłodniczym, który, jak już było wcześniej wspomniane, składa się ze środków smarnych i konserwujących, oraz wymienić olej w układzie, co gwarantuje sprawne działanie klimatyzacji samochodowej.

Serwisowanie klimatyzacji samochodowej ważne jest również dlatego, aby co jakiś czas sprawdzać szczelność układu i upewnić się, że jest on nieprzepuszczalny, dzięki czemu klimatyzacja może funkcjonować bez zarzutu. Wielu ludzi uważa, że klimatyzacja samochodowa to zamknięty układ, który nie wymaga ingerencji z zewnątrz, jednak chcąc cieszyć się jej poprawnym funkcjonowaniem nawet w najgorętsze dni lata, ważne jest, żeby  dbać o nią tak samo jak o każdy inny element pojazdu.