Seat Leon 5d – bezpieczeństwo i wygoda na drodze

W ostatnich latach samochody kompaktowe znacząco się zmieniły. Niektórzy producenci zaczęli je wyposażać tak, jak auta klasy średniej wyższej. Poza tym znacznie zwiększyła się wygoda, oferowana przez te auta i stopień bezpieczeństwa. Przykładem może być hiszpański Seat Leon 5D.

Od kilku lat Seat konsekwentnie realizuje politykę, zgodnie z którą jego samochody są coraz lepiej wyposażone. Seat Leon 5D, flagowy model kompaktowy hiszpańskiej firmy, jest tego najlepszym przykładem. Auto (a dokładnie jego trzecia generacja) jest produkowane od 2012 roku. W ostatnich miesiącach zostało poddane faceliftingowi, który dodał mu nieco więcej charakteru (zmieniono głownie pas przedni), a także pozwolił na zwiększenie wyposażenia.

Dużo przestrzeni i wygodne zawieszenie

Seat Leon 5D ma kompaktowe wymiary (długość 4263 mm, szerokość 1784 mm, wysokość 1459 mm) wymuszone zastosowaniem płyty podłogowej MQB, z której korzysta także Audi A3. Ale duży rozstaw osi (2636 mm) sprawia, że na brak miejsca nie narzekają nawet pasażerowie tylnej kanapy (nie dokucza im nawet brak miejsca na kolana). Odpowiednie zaprojektowanie wnętrze pozwala na wygodne przewożenie nawet pięciu dorosłych osób.

Wygoda to także świetnie wyprofilowane fotele, które zapewniają dobre warunki do podróżowania nawet na dalekich trasach. Odpowiednia szerokość auta sprawia, że pasażerowie naprawdę mogą liczyć na zadowalający poziom komfortu.

Kolejna sprawa to zawieszenie. W aucie zastosowano prosty (ale tani w naprawie oraz trwały) i popularny układ wykorzystujący przednie kolumny McPhersona oraz tylną belkę skrętną. Zawieszenie doskonale radzi sobie z tłumieniem nierówności, a poza tym sprawia, że auto świetnie trzyma się drogi.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Seat zaprojektował piękny samochód, który spełnia najbardziej wyśrubowane normy bezpieczeństwa. Auto może pochwalić się najwyższą notą pięciu gwiazdek uzyskanych w testach EUCO NCAP, które potwierdziły najwyższy stopień ochrony dla kierowcy i pasażerów. Wyposażenie auta z dziedziny bezpieczeństwa jest bardzo bogate. Kierowcę wspiera szereg systemów: ESC z ABS, system kontroli trakcji ASR i system wspomagania nagłego hamowania EBA. O bezpieczeństwo dba między innymi siedem poduszek powietrznych. To dwie poduszki przednie, dwie boczne, dwie kurtyny powietrzne, chroniące pasażerów tylnej kanapy i dodatkowo poduszka kolanowa kierowcy. Auto posiada także specjalne pasy ISOFIX (dwie sztuki) umożliwiające łatwe zamocowanie dwóch fotelików dziecięcych.

Są także inne systemy, na przykład automatyczny hamulec pokolizyjny (jego zadaniem jest zmniejszenie skutków kolejnych kolizji), system, który rozpoznaje zmęczenie u kierowcy (przez cały czas analizuje on sposób prowadzenia auta), a także bardzo przydatny asystent podjazdu, którego zadaniem jest zabezpieczenie auta przed stoczeniem się podczas ruszania pod górę.

To oczywiście nie wszystko, albowiem samochód może być wyposażony także w systemy opcjonalne i takie, które znajdują się na liście wyposażenia poszczególnych wersji. Tutaj znaleźć można między innymi świetny, adaptacyjny tempomat (ułatwia on jazdę po trasach) jak również system, dzięki któremu można ułatwić sobie jazdę w miejskich korkach.

Seat Leon 5D to bardzo interesujący kompakt, który zachwyca nowoczesną linią nadwozia, bogatym wyposażeniem i wygodą.