Seat Ateca – pierwszy SUV Seata

VISTADIFERENT

Hiszpański SEAT próbuje sił w nowym segmencie. Firma zaprezentowała swój pierwszy SUV o nazwie Ateca. Auto ma bardzo duże szanse na osiągnięcie sukcesu.

Europejczycy kochają samochody typu SUV. Przez wiele lat na Starym Kontynencie najpopularniejsze wśród klientów były samochody klasy B. W 2015 roku zostały one pokonane przez auta typu SUV. Łączna sprzedaż tych samochodów na rynku europejskim w 2015 roku wyniosła trzy miliony dwieście tysięcy sztuk. Wzrost sprzedaży jest niezwykle dynamiczny – w stosunku do roku 2014, sprzedaż SUV na terenie Europy wzrosła o 24 procent. Auta tego typu są także bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych.

Dlaczego klienci tak kochają SUV?

 

Pojazdy typu SUV oferują przestronne i wygodne wnętrza. Mają świetne wyposażenie. Przede wszystkim jednak osadzone są na mocnym podwoziu i mają znacznie wyższy prześwit. Zapewnia on większe bezpieczeństwo podczas pokonywania nierówności.

Wiele modeli jest dodatkowo wyposażonych w napęd na cztery koła. Zazwyczaj dołączany elektronicznie w razie potrzeby, aby zmniejszać spalanie. Zwiększa on przyczepność nie tylko na drogach gorszej jakości, ale także podczas jazdy po asfalcie w czasie zimy.

SUV posiadają osłony podwozia, w tym przede wszystkim silnika. Zabezpieczają one auto przed uszkodzeniami w czasie jazdy po bezdrożach.

Bardzo ważne jest także to, że auta te mają potężne silniki pod maską. Poza tym ich kierowcy czują się komfortowo, dzięki wysokiej pozycji za kierownicą. To ułatwia manewrowanie w mieście, zapobiega oślepianiu przez innych kierowców, a także ułatwia wyprzedzanie. Czasami w ogóle nie trzeba się wychylać na sąsiedni pas, aby sprawdzić, czy można wyprzedzać.

Liczy się także wygląd. SUV są potężne, ucharakteryzowane na terenówki, mają szereg stylistycznych dodatków. I to się Europejczykom podoba.

Seat Ateca

Seat Ateca to kolejny owoc współpracy Seata z Volkswagenem. Auto wykorzystuje płytę podłogową MQB, z której korzystają inne SUV Volkswagena – Audi Q3 i Skoda Kodiaq.

Auto ma bardzo atrakcyjny wygląd zewnętrzny, który nawiązuje do stylistyki prezentowanej obecnie przez pozostałe modele Seata. Kształt przednich reflektorów, wygląd atrapy chłodnicy, linia boczna, a także linia okien (zwłaszcza jej tylna część) przypominają Seata Leona. Z kolei tylne, podłużne lampy, są wzorowane na tych zastosowanych w Audi Q3. Jak przystało na rasowy SUV, Seat Ateca ma mocno podkreślone nadkola i wysoki prześwit.
Nie brakuje stylistycznych nakładek na progi (wykonanych z czarnego tworzywa sztucznego), jak również osłon przedziału silnikowego.

Auto może być wyposażone w napęd na obie osie, wykorzystujący sprzęgło Haldex piątej generacji. Szczególnie ceniona jest wersja z najnowocześniejszym silnikiem benzynowym, opracowanym przez Volkswagena, czyli 1.4 EcoTSI. Ta turbodoładowana jednostka napędowa generuje moc stu pięćdziesięciu koni mechanicznych i zapewnia dobry moment obrotowy (250 Nm), co jest szczególnie ważne podczas jazdy po drogach niskiej jakości.

Nowy Seat Ateca to ciekawa propozycja dla tych osób, które szukają SUV w umiarkowanej cenie, mogącego pochwalić się ciekawym wyglądem i świetnym wyposażeniem.