Samochód zastępczy – garść informacji

Jeśli posiadamy Assistance w którego umowie znalazł się stosowny zapis, możemy uzyskać auto zastępcze. Jest jeszcze druga możliwość, mianowicie wykorzystując a raczej korzystając z OC sprawcy wypadku. Przy drugiej możliwości koszty wynajęcia dla nas samochodu zastępczego pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe winowajcy. Choć to bardzo częste sytuacje, są one również problematyczne, a to za sprawą zakładów ubezpieczeniowych. Czasem ubezpieczyciel stwierdza że samochód nie jest dla poszkodowanego niezbędny i nie ma przesłanek do jego przyznania. Dlatego tak ważne jest jak najdokładniejsze uzasadnienie potrzeby korzystania z zastępczego pojazdu w odpowiednim wniosku.

Sytuacje w których ktoś „przywłaszcza” sobie cudze auto to spory problem. Dzięki ofertom firm ubezpieczeniowych kierowcy mają szerokie pole manewru w kwestii wyboru ubezpieczenia. Na rynku istnieją oferty polis, których choćby najtańsze OC można dostosować do swoich wymagań.

Jaki samochód?

Jako że podstawowym zadaniem takiego samochodu jest zapewnienie możliwości swobodnego przemieszczania się, nie ma co liczyć na jakieś luksusowe marki. Jednak nie oznacza to że podczas korzystania będziemy musieli jeździć w „starym gruchocie”. Auto zastępcze zazwyczaj jest dopasowane do klasy samochodu docelowego, o co dbają towarzystwa ubezpieczeniowe, także nie ma co narzekać.

Jak wygląda dostarczenie samochodu zastępczego? Najczęściej ubezpieczyciel w osobie agenta dostarcza go na miejsce wypadku, ewentualnie robi to firma współpracująca z ubezpieczycielem. Zdarzają się jednak sytuacje, w których możemy być poproszeni o odebranie pojazdu z określonego punktu. Kiedy nasz samochód zostanie naprawiony, powinniśmy skontaktować się z firmą ubezpieczeniową aby umówić termin w którym przekażemy wóz z powrotem.

Kaucja

Na sam koniec warto wspomnieć o kaucji, które są częstym elementem tego typu spraw. Wypożyczalnie zabezpieczają się w ten sposób, że musimy zapłacić określoną kwotę która w całości zostanie zwrócona w momencie zwrotu nieuszkodzonego pojazdu.

Auto zastępcze z ubezpieczenia OC, pomimo orzeczeń sądowych przemawiających na szkodę poszkodowanego, może być jest tylko utopią. Towarzystwa nieraz bowiem odmawiają poszkodowanym, dlatego polecam by zainteresować się dodatkowymi polisami. Swoje OC można rozszerzyć o pakiet „samochód zastępczy” i mamy problem z głowy.

Podsumowanie

Jako że zazwyczaj koszty pokrywane są z OC winowajcy, auto zastępcze w Polsce staje się standardem. Warto znać swoje prawa i nawet jeśli ubezpieczyciel pierwotnie odmówi pojazdu, to nie poddawać się. Opłaca się poszukać najnowszych orzeczeń sądów i na nie powoływać się w przypadku problemów z ubezpieczycielem.