Samochód nowy czy używany ? sprawdź, co warto kupić

6011882814_b1567cf75a_z

Zakup wymarzonych czterech kółek zawsze wiąże się z wieloma wątpliwościami. Musimy pamiętać o tym, by pod uwagę wziąć wiele czynników – nie tylko dotyczących samego auta, ale również naszych możliwości, przede wszystkim finansowych. A skoro o nich mowa, to podstawową kwestią, którą należy rozważyć jest to czy wybrać auto nowe, czy też używane. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Nowe auto – z jakimi kosztami należy się liczyć?

Zakup nowego auto dla wielu kierowców to pewność posiadania maszyny sprawnej w 100%, z gwarancją i bez możliwości „kombinowania” – a zatem kwestia przebiegu oraz bezwypadkowości auta przestaje mieć znaczenie. Czy rzeczywiście zakup nowego samochodu daje komfort i zapewnia oszczędności? Nie do końca. – Kupując nowe auto rzeczywiście mamy komfort, że jesteśmy jego pierwszym właścicielem, auto nie brało udziału w żadnej kolizji, jest sprawne, a ewentualne usterki zostaną usunięte w ramach gwarancji. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że auto kosztuje znacznie więcej niż używane (dlatego nadal większość osób decyduje się na auta używane) i bardzo szybko traci na wartości  – wskaźnik dochodzi nawet do 45% w skali 3 lat. Do ceny auta należy doliczyć koszty „utrzymania” gwarancji, a zatem konieczność robienia przeglądów w autoryzowanych serwisach – co jest droższe. – mówi specjalista z serwisu motsy.pl.

Jak kupić używane auto?

Zakup samochodu używanego jest często wybieraną alternatywą ze względu na niższy koszt „inwestycji”. Czy jednak jest to rozwiązanie idealne? Okazuje się, że nie zawsze. – Kupując auto używane musimy przede wszystkim pamiętać o tym, że w większości trafimy na uczciwego sprzedawcę, ale niestety zdarzają się przypadki, że ktoś będzie żerował na naszej niewiedzy. Jeśli zatem nie sprawdzimy dokładnie, to możemy zakupić auto używane z wyższym przebiegiem niż podany, powypadkowe lub nawet uszkodzone. Zasada wyboru auta – niekoniecznie używanego – jest prosta: zawsze kupujemy od sprawdzonych i zaufanych sprzedawców np. w salonach dealerskich. Jeśli decydujemy się na auto używane, to doskonałym wyborem będzie takie 3-5-letnie. – przekonuje wspomniany ekspert (motsy.pl)

Jak zatem sprawdzić auto używane?

Specjaliści podkreślają, że każdy zakup takiej maszyny powinien być poprzedzony:

  • Sprawdzeniem wszelkich formalności i dokumentów dotyczących auta: przede wszystkim musimy stwierdzić, czy osoba sprzedająca auto jest do tego uprawniona oraz czy wszelkie dokumenty (w tym dowód rejestracyjny) są oryginalne i nikt nie wprowadzał w nich zmian – bez adnotacji odpowiedniego urzędu.
  • Sprawdzeniem auta po numerze VIN: numer ten to taka ?metryczka? pojazdu i dokładnie nam powie gdzie, kiedy i przez kogo samochód został wyprodukowany, jakie jest jego wyposażenie itp.
  • Dokładnymi oględzinami samochodu ? powinny nas zastanowić wszelkie ślady napraw, grubsze warstwy lakieru oraz ślady spawania w niestandardowych miejscach.
  • Jeśli nie jesteśmy pewni, warto na oglądanie auta wybrać się ze specjalistą lub zlecić dodatkowe testy maszyny w warsztacie.

Wybranie samochodu nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Pierwszą kwestią, jaką musimy rozstrzygnąć jest wybór między autem nowym a używanym. Gdy już mamy za sobą ten dylemat, pojawia się wiele następnych, które warto jednak dokładnie przemyśleć – na szali leży przecież nasz komfort, wygoda, długi czas użytkowania danego samochodu i oszczędności – zarówno pieniędzy, jak i nerwów.