Rejestracja samochodu ? wszystko, co powinieneś wiedzieć

rejestracja

Nie wiesz jak zarejestrować kupiony niedawno samochód? Chcesz dowiedzieć się, gdzie możesz to zrobić i jakie dokumenty powinieneś złożyć? Poniżej znajdziesz kilka ważnych porad związanych z rejestracją pojazdów oraz kosztami tego procederu.

Gdzie zarejestrować samochód?

Po zakupie samochodu najlepiej od razu zwrócić się do organu, który zajmie się rejestracją naszego pojazdu. W tym celu należy udać się do stosownego wydziału Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego (najczęściej są to Wydziały Komunikacji lub działy rejestracji). By sprawnie dopiąć wszelkich formalności potrzebne będzie zabranie ze sobą kompletu niezbędnych pism i druków.

Wykaz dokumentów

W pierwszej kolejności powinniśmy zabrać ze sobą czytelnie wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Przykład takiego pisma możemy znaleźć np. tutaj: http://msp.money.pl/wzory-dokumentow/urzedowe,37,wzory_dokumentow.html. Zaznaczamy w nim, czy chodzi nam o pełną rejestrację samochodu, czasową lub jego wyrejestrowanie. Dokładnie wypełniamy również rubryki z danymi technicznymi pojazdu. Oprócz tego konieczne będzie przedstawienie w urzędzie dowodu własności pojazdu, dowodu uiszczenia opłaty skarbowej oraz swojego dowodu osobistego (lub paszportu). W przypadku rejestracji samochodów używanych należy przedłożyć dodatkowo:

  • dowód rejestracyjny pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie zapłaty akcyzy na terytorium kraju, z którego auto zostało sprowadzone (dotyczy pojazdów zakupionych w krajach członkowskich Unii Europejskiej),
  • potwierdzenie odbycia odprawy celnej (dotyczy samochodów sprowadzonych z tzw. krajów trzecich),
  • zaświadczenia o dopuszczeniu pojazdu do ruchu,
  • zaświadczenie o zapłacie podatku od towarów i usług (dotyczy aut z krajów członkowskich) lub dokument zwalniający z tego obowiązku

Koszty rejestracji

Cena rejestracji samochodu nie jest stała i różni się w poszczególnych miastach. Jej wysokość waha się między kwotami 250-290 zł. W tej cenie znajdują się opłaty za tablice rejestracyjne, znaki legalizacyjne tablic, naklejki na szyby, karta pojazdu oraz opłata ewidencyjna. Cena ta może drastycznie wzrosnąć, jeśli zażyczymy sobie indywidualnych tablic rejestracyjnych (zawierających np. nasze imię). Koszt takiej przyjemności to ok. 1000 zł. Dodatkowo w przypadku rejestracji nowego samochodu oraz pierwszego przerejestrowania auta sprowadzanego konieczne jest uiszczenie opłaty ?recyklingowej?. Jej wysokość to 500zł.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Zanim udasz się do urzędu, sprawdź, czy dany organ nie będzie wymagał przyniesienia dodatkowych druków. Pamiętaj również, że w przypadku sprowadzanych samochodów niezbędne jest przedłożenie dokumentów przetłumaczonych na język polski. Przy odbiorze dowodu rejestracyjnego często należy pokazać dowód ubezpieczenia OC. Czas oczekiwania na dowód rejestracyjny wynosi kilkanaście dni. O tym, czy jest on gotowy do odbioru często można dowiedzieć się drogą telefoniczna lub w Internecie.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: Wojciech Chentkiewicz